Czy zarejestrowana w Polsce na potrzeby podatku od towarów i usług (VAT) spółka prawa austriackiego (...)

Czy zarejestrowana w Polsce na potrzeby podatku od towarów i usług (VAT) spółka prawa austriackiego (posiadająca osobowość prawną w Austrii) z siedzibą w Austrii, niemająca w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności, która dokonuje na terenie Polski na rzecz podatników podatku VAT, posiadających na terenie Polski siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności odpłatną usługę najmu kontenerów (rzeczy ruchome) niebędących środkami transportu, jest zobowiązana jako podatnik VAT do rozliczenia podatku należnego według stawki 22% od uzyskanego z tego tytułu obrotu, czy też obowiązek ten w zaprezentowanym stanie faktycznym został przeniesiony na usługobiorcę?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31.05.2009r. (data wpływu 03.06.2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie świadczenia usług najmu kontenerów budowlanych ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 czerwca 2009r. wpłynął w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie świadczenia usług najmu kontenerów budowlanych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prawa austriackiego C. z siedzibą w Austrii dokonała w Polsce rejestracji na potrzeby podatku od towarów i usług i uzyskała NIP oraz potwierdzenie rejestracji VAT/5UE. Spółka C. zajmuje się na terenie Polski sprzedażą oraz wynajmem różnego rodzaju kontenerów budowlanych: biurowych, mieszkalnych i transportowych.

Jako zarejestrowany w Polsce podatnik VAT dokonując dostaw na terenie Polski przedmiotowych kontenerów na rzecz innych podatników VAT zarejestrowanych w Polsce opodatkowuje takie dostawy podatkiem VAT przy zastosowaniu stawki 22%. Przedmiotowa dostawa dokumentowana jest fakturą VAT wystawianą zgodnie z przepisami polskimi w tej materii.

Podatek VAT należny rozlicza na zasadach ogólnych składając deklarację VAT-7 w oparciu o prowadzone rejestry VAT sprzedaży i zakupu. Ponadto spółka C. świadczy na terenie kraju usługi wynajmu rzeczy ruchomych w postaci przedmiotowych kontenerów na rzecz podatników w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT będących:

  1. podmiotami posiadającymi siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności w Polsce oraz
  2. podmiotami nie posiadającymi siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce.

Spółka C. nie posiada w Polsce siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności ani stałego miejsca pobytu czy zamieszkania.

W związku z przedmiotowym wynajmem kontenerów spółka C. wnioskuje o udzielenie informacji w zakresie prawidłowego rozliczenia powyższej usługi w świetle art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 2, art. 27 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wymienione przepisy stanowią, iż:

(Art. 17 ust.1 pkt 4)

podatnikiem podatku od towarów i usług są również:

  • osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego pobytu na terytorium kraju.

(Art. 17 ust.2)

Przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług (...), od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę (...), z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 (...) dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca (...)

(Art. 27 ust. 3)

Przedmiotowy art. 27 ust. 3 poprzez odwołanie do ust. 4 wymienia rodzaje usług dla których podatnikiem VAT tj. zobowiązanym do jego rozliczenia jest zawsze usługobiorca.

Do wymienionych w ust. 4 art. 27 usług należy m.in. wynajem, dzierżawa lub inne umowy o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu.

(Art. 17 ust. 3)

Przepisy ust. 1 pkt 4 stosuje się jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności (...) na terytorium kraju (...)

Mając powyższe na względzie spółka C. rozliczając usługę wynajmu kontenerów na rzecz podatnika posiadającego w Polsce siedzibę przerzuca obowiązek rozliczenia podatku VAT na usługobiorcę oraz wystawia fakturę VAT bez podatku VAT informując, iż podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT od tejże usługi najmu jest właśnie usługobiorca.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zarejestrowana w Polsce na potrzeby podatku od towarów i usług (VAT) spółka prawa austriackiego (posiadająca osobowość prawną w Austrii) z siedzibą w Austrii, niemająca w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności, która dokonuje na terenie Polski na rzecz podatników podatku VAT, posiadających na terenie Polski siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności odpłatną usługę najmu kontenerów (rzeczy ruchome) niebędących środkami transportu, jest zobowiązana jako podatnik VAT do rozliczenia podatku należnego według stawki 22% od uzyskanego z tego tytułu obrotu, czy też obowiązek ten w zaprezentowanym stanie faktycznym został przeniesiony na usługobiorcę...

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z literalnym brzmieniem art. 17 ust. 2 w związku z art. 27 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług najmu kontenerów przez zagranicznego podatnika niemającego w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności, zarejestrowanego w Polsce do podatku VAT na rzecz podmiotów będących podatnikami VAT oraz posiadających w Polsce siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności, podatek VAT należny może być rozliczony wyłącznie przez usługobiorcę.

Powyższe stanowisko potwierdzone zostało już przez Ministra Finansów, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 26.10.2007r. (IP-PP2-443-193/07-2/lK).

W związku z powyższym spółka C. wystawia fakturę VAT zgodnie z paragrafem 25 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.11.2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur (...) podając swój NIP nadany w Polsce oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT należnego jest nabywca usługi. Przedmiotowa faktura VAT wystawiana jest w kwocie netto tj. bez podatku VAT należnego.

Nabywca przedmiotowej usługi najmu kontenerów, będący podatnikiem VAT oraz posiadający siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności w Polsce, rozlicza zatem VAT należny od usługi najmu kontenerów na zasadach importu usług tj. wystawiając fakturę wewnętrzną (art.106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług) oraz deklarując VAT należny, który co do zasady stanowi dla niego jednocześnie VAT naliczony (art.86 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania albo pobytu na terytorium kraju.

W myśl art. 17 ust. 2 w/w ustawy, przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów.

Stosownie do ust. 3 w/w art. 17 ustawy o VAT przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 4.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 w/w ustawy, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę ? miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Przepis ust. 3 w myśl art. 27 ust. 4 pkt 6 w/w ustawy stosuje się do usług wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa należy stwierdzić, iż Spółka, która świadczy odpłatne usługi najmu kontenerów budowlanych nie jest zobowiązana zgodnie z w/w art. 17 ust. 2 i 3 do rozliczenia podatku VAT z tytułu świadczenia przedmiotowych usług na terenie Polski. Natomiast podmiotem obowiązanym do rozliczenia tej transakcji na zasadach określonych w art. 106 ust. 7 oraz art. 86 ust. 1 i 2 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług jest usługobiorca tej usługi.

Dodatkowo należy podkreślić, że w przedmiotowej sytuacji Spółka winna wystawić fakturę VAT, zgodnie z obowiązującym od 01.12.2008r. brzmieniem przepisu § 5 ust. 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IP-PP2-443-193/07-2/IK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika