Przekazanie przez Wnioskodawcę wyposażenia oraz towarów handlowych stanowi dostawę towarów w rozumieniu (...)

Przekazanie przez Wnioskodawcę wyposażenia oraz towarów handlowych stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podstawę opodatkowania stanowić będzie cena nabycia towarów handlowych oraz cena nabycia wyposażenia, skorygowana na dzień, w którym dochodzi do przekazania, zgodnie z art. 29 ust. 10 cyt ustawy. Powyższą czynność należy udokumentować fakturą wewnętrzną.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30.11.2009 r. (data wpływu 08.12.2009 r.) uzupełnionym pismami z dnia 23.12.2009r. (data wpływu 31.12.2009r.) oraz z dnia 15.02.2010r. (data wpływu 22.02.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów handlowych oraz wyposażenia - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 08.12.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów handlowych oraz wyposażenia.

Przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego nie pozwalał Organowi podatkowemu na właściwe ustosunkowanie się do zadanego problemu. W związku z powyższym pismami z dnia 25.01.2009r. znak IPPP3/443-1101/09-2/KG oraz z dnia 08.02.2010r. znak IPPP3/443-1101/09-4/KG tutejszy Organ podatkowy wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego oraz sformułowanie pytania adekwatnego do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego. Wniosek został uzupełniony w terminie prawidłowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wraz z żoną prowadził działalność gospodarczą od dnia 10.06.1994r. na podstawie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej w formie spółki cywilnej (po 50% udziałów). Ponadto Podatnik od dnia 29.10.2009r. jest właścicielem firmy prywatnej. W dniu 31.10.2009r. Zainteresowany postanowił połączyć obie firmy poprzez przekazanie całości majątku Spółki Cywilnej do firmy jednoosobowej na podstawie protokołu przekazania dowodem wewnętrznym. Zarówno dla Spółki jak i przedsiębiorstwa jednoosobowego prowadzona była podatkowa księga przychodów i rozchodów. Zabudowa stoiska oraz towary handlowe zostały wniesione do firmy na podstawie aportu. Obecnie działalność gospodarcza kontynuowana jest w tym samym miejscu co poprzednio. Wnioskujący ponadto informuje, iż pozostaje we wspólnocie małżeńskiej.

Pismem z dnia 23.12.2009r. Wnioskodawca uzupełnił przedstawiony we wniosku stan faktyczny wskazując, iż jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Przedmiotem nieodpłatnego przekazania będą jedynie zabudowa stoiska i towary handlowe.

Pismem z dnia 15.02.2010r. Zainteresowany ponownie uzupełnił przedstawiony we wniosku stan faktyczny wskazując, iż przy zakupie towarów handlowych oraz zabudowy stoiska, Podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego. Ponadto Zainteresowany informuje, iż okres używania zabudowy stoiska trwał od 1994r. czyli od początku działania spółki cywilnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przekazanie całości majątku - towarów handlowych i wyposażenia Spółki Cywilnej do firmy jednoosobowej rodzi skutki podatkowe w podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy w odniesieniu do przekazania towarów handlowych oraz wyposażenia Spółki do firmy jednoosobowej nie rodzi obowiązku podatkowego w podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również w myśl art. 7 ust. 2 ww. ustawy przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

-   jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w            części.

Za dostawę towarów nie uznaje się natomiast ? w myśl art. 7 ust. 3 ustawy - przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty - art. 2 pkt 6 ww. ustawy.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru, z wyjątkiem przekazania towaru stanowiącego drukowane materiały reklamowe i informacyjne bądź spełniającego warunki do uznania go za prezent o małej wartości lub próbkę. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tego towaru pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie ma obowiązku opodatkowania przekazanego towaru).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca wraz z małżonką prowadził działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Obecnie Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Zainteresowany podjął decyzję o połączeniu obu firm poprzez przekazanie całości majątku Spółki do jednoosobowego przedsiębiorstwa. Przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest wyposażenie Spółki oraz towary handlowe. Zainteresowanemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego przy zakupie zarówno towarów handlowych jak i wyposażenia.

Uwzględniając powyższe, nieodpłatne przekazanie przez Wnioskodawcę wyposażenia wykorzystywanego uprzednio w działalności gospodarczej, do jednoosobowego przedsiębiorstwa zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy.

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy o VAT, jak i w przepisach wykonawczych do niej, przewidziane zostały zwolnienie od podatku oraz obniżone stawki.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 tej ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się - zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy - ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Z powyższego jednoznacznie wynika, iż prawo do zwolnienia od podatku od towarów i usług ? na powołanej podstawie ? uzależnione jest od braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie wyposażenia spełniającego warunki do uznania go za towar używany. Zaznacza się, iż przedmiotowe wyposażenie zakupione w 1994r. i wykorzystywane w działalności gospodarczej spełnia przesłanki wynikające z art. 43 ust. 2 ustawy, jednak z uwagi na fakt iż Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego w związku z jego zakupem, nieodpłatne przekazanie go do jednoosobowego przedsiębiorstwa nie będzie korzystało ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy.

W myśl art. 29 ust. 1 i ust. 10 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów.

Z cyt. powyżej przepisów wynika, iż podstawą opodatkowania jest cena nabycia towaru określona w momencie dostawy towaru, tj. w momencie jego przekazania. Oznacza to, że podstawą opodatkowania jest wprawdzie cena nabycia towaru lecz skorygowana na dzień, w którym dochodzi do nieodpłatnego przekazania przedmiotowych towarów, czyli wartość rynkowa.

Nadmienia się, iż pojęcie wartości rynkowej zostało zdefiniowane przez ustawodawcę w art. 2 pkt 27b) ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, iż przez wartość rynkową rozumie się całkowitą kwotę, jaką, w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju; w przypadku, gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się:

  1. w odniesieniu do towarów ? kwotę nie mniejszą niż cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy,
  2. w odniesieniu do usług ? kwotę nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tych usług.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Wobec powyższego fakt nieodpłatnego przekazania towarów handlowych oraz wyposażenia spółki cywilnej do przedsiębiorstwa jednoosobowego Wnioskodawca winien udokumentować poprzez wystawienie faktury wewnętrznej.

Zatem mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny, przekazanie przez Wnioskodawcę wyposażenia oraz towarów handlowych stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podstawę opodatkowania stanowić będzie cena nabycia towarów handlowych oraz cena nabycia wyposażenia, skorygowana na dzień, w którym dochodzi do przekazania, zgodnie z art. 29 ust. 10 cyt ustawy. Powyższą czynność należy udokumentować fakturą wewnętrzną.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika