W zakresie stawki podatku VAT dla pieczywa i wyrobów ciastkarskich

W zakresie stawki podatku VAT dla pieczywa i wyrobów ciastkarskich

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11.05.2012 r. (data wpływu 15.05.2011 r.) uzupełnione w dniu 04.07.2012 r. na wezwanie tut. Organu z dnia 27.06.2012 r. (skuteczne doręczenie w dniu 03.07.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 15.05.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT. Wniosek uzupełniony został w dniu 04.07.2012 r. na wezwanie Organu z dnia 27.06.2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka dokonuje sprzedaży gotowych do spożycia posiłków poprzez sieć lokali Wnioskodawcy, zlokalizowanych na terenie całego kraju.

Na potrzeby powyższej działalności, Spółka kupuje od dostawców pieczywo oraz wyroby ciastkarskie w postaci zamrożonej. Termin przydatności do spożycia nabywanych przez Wnioskodawcę wyrobów, przechowywanych w formie zamrożonej, przekracza odpowiednio 14 dni w odniesieniu do pieczywa oraz 45 dni dla wyrobów ciastkarskich.

Przed dokonaniem sprzedaży powyższych towarów, pracownicy Spółki rozmrażają je oraz, w razie potrzeby, dodatkowo wypiekają. Po rozmrożeniu, wyroby te są zdatne do spożycia przez kilka dni. W żadnym przypadku, data minimalnej trwałości / termin przydatności do spożycia rozmrożonych produktów, oznaczone zgodnie z odrębnymi przepisami, w przypadku pieczywa nie przekraczają 14 dni, natomiast w przypadku wyrobów ciastkarskich - 45 dni.

Ponadto, Spółka pragnie podkreślić, iż wystąpiła z wnioskiem o opinię organu statystycznego potwierdzającą, czy opisane towary (odpowiednio pieczywo i ciastka) należy sklasyfikować jako ?Pieczywo świeże? (PKWiU 10.71.11.0) oraz ?Wyroby ciastkarskie i ciastka, świeże? (PKWiU 10.71.12.0).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy, przy założeniu, że otrzymana przez Wnioskodawcę opinia statystyczna potwierdzi prawidłowość przyjętej przez Spółkę klasyfikacji wyrobów będących przedmiotem niniejszego wniosku (a więc jako ?Pieczywo świeże? ? PKWiU 10.71.11.0 oraz ?Wyroby ciastkarskie i ciastka, świeże? ? PKWiU 10.71.12.0), ich sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu odpowiednio według stawki VAT 5% dla pieczywa oraz 8% stawki dla wyrobów ciastkarskich?


Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku gdy otrzyma ona opinię statystyczną potwierdzającą prawidłowość przyjętej klasyfikacji wyrobów będących przedmiotem niniejszego wniosku, będzie jej przysługiwało prawo do zastosowania dla sprzedaży pieczywa stawki VAT 5%, zaś dla wyrobów ciastkarskich stawki 8%.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Jednocześnie, stosownie do art. 5a ustawy o VAT, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne. Klasyfikacją statystyczną, o której mowa w powyższym przepisie, która ma zastosowanie dla celów opodatkowania VAT, od dnia 1 stycznia 2011 r. jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Stosownie zaś do art. 41 ust. 2 wskazanej ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Jednakże w myśl art. 146a ww. ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. (z zastrzeżeniem niemającym zastosowania w analizowanym przypadku):

  • stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%,
  • stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy wynosi 8%.

W załączniku nr 3 do ustawy o VAT, w poz. 32, wymienione zostały, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 10.71.12.0, wyroby ciastkarskie i ciastka, świeże, których data minimalnej trwałości oznaczona zgodnie z odrębnymi przepisami nie przekracza 45 dni, a w przypadku oznaczania tych towarów zgodnie z odrębnymi przepisami wyłącznie terminem przydatności do spożycia, termin ten również nie przekracza 45 dni.

Natomiast dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy, stawka podatku - stosownie do art. 41 ust. 2a ustawy o VAT - wynosi 5%.

W załączniku tym, w poz. 23, wymienione zostało, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 10.71.11.0, pieczywo świeże, którego data minimalnej trwałości, oznaczona zgodnie z odrębnymi przepisami nie przekracza 14 dni, a w przypadku oznaczenia tych towarów zgodnie z odrębnymi przepisami wyłącznie terminem przydatności do spożycia, termin ten również nie przekracza 14 dni.

Należy przy tym zaznaczyć, iż użycie w treści załącznika do ustawy znacznika ?ex? przy numerze grupowania oznacza, że stawka podatku, bądź zwolnienie od podatku odnosi się tylko do danego wyrobu z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do wyrobów należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce ?nazwa towaru lub usługi?. Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danego towaru z danego grupowania.


Tym samym, pieczywo będące przedmiotem sprzedaży dokonywanej przez Spółkę będzie podlegało opodatkowaniu VAT według stawki 5% jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące dwa warunki:

  1. będzie ono sklasyfikowane w grupowaniu 10.72.11.0 według PKWiU z 2008 r.,
  2. data jego minimalnej trwałości, oznaczona zgodnie z odrębnymi przepisami nie będzie przekraczała 14 dni, a w przypadku oznaczania tych produktów zgodnie z odrębnymi przepisami wyłącznie terminem przydatności, termin ten również nie przekroczy 14 dni.

Natomiast wyroby ciastkarskie będą podlegały opodatkowaniu 8% stawką VAT jeśli:

  1. zostaną one sklasyfikowane w grupowaniu 10.71.12.0 według PKWiU z 2008 r.,
  2. data ich minimalnej trwałości oznaczona zgodnie z odrębnymi przepisami nie przekracza 45 dni, a w przypadku oznaczenia tych towarów zgodnie z odrębnymi przepisami wyłącznie terminem przydatności do spożycia, termin ten również nie przekracza 45 dni.

Pojęcia daty minimalnej trwałości oraz terminu przydatności do spożycia zostały zdefiniowane w ustawie z dnia 11 maja 2001 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (t.j. Dz.U. Nr 31, poz. 265).

I tak, zgodnie z art. 3 pkt 23 ww. ustawy, datą minimalnej trwałości jest data, do której prawidłowo przechowywany lub transportowany środek spożywczy zachowuje pełne właściwości fizyczne, chemiczne, mikrobiologiczne i organoleptyczne. Natomiast termin przydatności do spożycia, zgodnie art. 3 pkt 24 wyżej wspomnianej ustawy, jest definiowany jako termin, po upływie którego środek spożywczy traci przydatność do spożycia; termin ten jest stosowany do oznaczania środków spożywczych nietrwałych mikrobiologicznie, łatwo psujących się.

W tym kontekście, należy wskazać, iż pieczywo oraz wyroby ciastkarskie sprzedawane przez Spółkę - po rozmrożeniu i ewentualnie dodatkowym wypieczeniu - nie są produktami identycznymi z tymi, które Spółka zakupuje uprzednio od dostawcy. Dopiero bowiem po ich rozmrożeniu i wypieczeniu, stają się one zdatnymi do bezpośredniej konsumpcji.

Z uwagi na powyższe, w ocenie Spółki również data minimalnej trwałości czy termin przydatności do spożycia określone przez producenta dla wyrobów zamrożonych nie mają żadnego wpływu na odpowiednie daty i terminy dla produktów sprzedawanych przez Spółkę, po ich odpowiedniej obróbce. Jak bowiem wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, po rozmrożeniu, wyroby te są zdatne do spożycia jedynie przez kilka dni i w żadnym przypadku data ich minimalnej trwałości czy termin przydatności do spożycia nie przekroczą okresów wskazanych w załącznikach do ustawy o VAT (tj. odpowiednio 14 i 45 dni).

Powyższe stanowisko potwierdza również stanowisko prezentowane przez organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych. Tytułem przykładu można tu podać interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 6 kwietnia 2011 r., nr ILPP2/443-51/11-2/EN, w której organ ten wskazał, iż sprzedaż przez Wnioskodawcę pieczywa świeżego, sklasyfikowanego pod symbolem PKWiU 10.71.11,0, tj. ?pieczywo świeże, którego data minimalnej trwałości, oznaczona zgodnie z odrębnymi przepisami nie przekracza 14 dni, a w przypadku oznaczenia tych towarów zgodnie z odrębnymi przepisami wyłącznie terminem przydatności do spożycia, termin ten również nie przekracza 14 dni? oraz wyrobów ciastkarskich, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 10.71.12.0, tj. ?wyroby ciastkarskie i ciastka, świeże, których data minimalnej trwałości oznaczona zgodnie z odrębnymi przepisami nie przekracza 14 dni, a w przypadku oznaczania tych towarów zgodnie z odrębnymi przepisami wyłącznie terminem przydatności do spożycia, termin ten również nie przekracza 14 dni? podlega opodatkowaniu preferencyjnymi stawkami podatku odpowiednio 5% i 8%, pod warunkiem, że ich data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia, oznaczone zgodnie z właściwymi (odrębnymi) przepisami nie przekraczają 14 dni, po dokonaniu obróbki technologicznej, o której mowa we wniosku, tj. rozmrażaniu i upieczeniu w piecu.?

Takie samo stanowisko przyjął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w interpretacji z dnia 30 września 2011 r., sygn. IPPP3/443-927/11-3/KC, w której wskazał on, iż ?po zmianie temperatury przechowywania Ciasta (?) i określeniu ?nowej? daty minimalnej trwałości nie dłuższej niż 45 dni, czynność opodatkowana, której przedmiotem jest Ciasto przechowywane w ?nowej? temperaturze, podlega opodatkowaniu stawką obniżoną?.

Analogiczny pogląd został również wyrażony w interpretacjach indywidualnych: Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 7 lutego 2012 r. (sygn. IBPP2/443-1200/11/Abu), Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 8 września 2011 r. (sygn. IPTPP2/443-232/11-4/JN), Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 sierpnia 2011 r. (sygn. IPPP1-443-821/11-2/EK), Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w dniu 30 czerwca 2011 r. (sygn. ITPP1/443-485/11/TS) oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w dniu 6 kwietnia 2011 r. (sygn. ILPP2/443-51/11-2/EN).

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, zakładając, że otrzymana przez nią opinia statystyczna potwierdzi prawidłowość przyjętej przez Wnioskodawcę klasyfikacji wyrobów będących przedmiotem niniejszego wniosku, ich sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu odpowiednio według stawki VAT 5% dla pieczywa oraz 8% stawki dla wyrobów ciastkarskich.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Podkreślić należy, że analiza prawidłowości klasyfikacji towarów do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego. A zatem, Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska przedstawionego przez Wnioskodawcę w zakresie klasyfikacji statystycznej towarów będących przedmiotem wniosku. Wobec powyższego, niniejsza interpretacja wydana została w oparciu o grupowania PKWiU wskazane przez Zainteresowanego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika