Czy w sytuacji opisanej we wniosku Wnioskodawca zachowuje prawo do opodatkowania na zasadach określonych (...)

Czy w sytuacji opisanej we wniosku Wnioskodawca zachowuje prawo do opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podatkiem liniowym, dochodów z działalności indywidualnej i zysków z udziału w spółce cywilnej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2011 r. (data wpływu 7 listopada 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów uzyskanych w działalności indywidualnej oraz w spółce cywilnej ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 7 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów uzyskanych w działalności indywidualnej oraz w spółce cywilnej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie inżynierii i związanego z nią doradztwa technicznego, dotyczącego branży spawalniczej, sprzedaży hurtowej maszyn, urządzeń i materiałów spawalniczych, badań i analiz technicznych.

Dla celów ustalenia zobowiązań w podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz opłaca podatek liniowy, o którym mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

We wrześniu 2011 roku Wnioskodawca założył z pracownikiem spółkę cywilną. Przedmiot działalności spółki jest taki sam jak działalności indywidualnej prowadzonej przez Wnioskodawcę. Oba podmioty gospodarcze współpracują ze sobą w przedmiocie handlu towarem w ten sposób, że w przypadku braku jakiegoś asortymentu w jednym podmiocie, towar nabywany jest w drugim podmiocie po to, aby klient obsługiwany był kompleksowo przez jeden podmiot (zakupy uzupełniające ? sporadyczne przypadki).

Pracownik w prowadzonej przez Wnioskodawcę indywidualnej działalności gospodarczej (jednocześnie wspólnik spółki cywilnej) zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę w #188; wymiaru czasu pracy, w charakterze magazyniera.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w sytuacji opisanej we wniosku Wnioskodawca zachowuje prawo do opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podatkiem liniowym, dochodów z działalności indywidualnej i zysków z udziału w spółce cywilnej...


Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji opisanej we wniosku zachowuje on prawo do opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podatkiem liniowym, dochodów z działalności indywidualnej i zysków z udziału w spółce cywilnej, ponieważ wspólnik Wnioskodawcy, będący jednocześnie pracownikiem w jego indywidualnej działalności gospodarczej, spełnia warunki do opodatkowania podatkiem liniowym, gdyż nie uzyskuje z prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej przychodów ze świadczenia usług na rzecz obecnego pracodawcy.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 5a pkt 6 przez działalność gospodarczą rozumieją działalność zarobkową: wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową. Realizowana sporadycznie między podmiotami działalność handlowa nie jest działalnością usługową, o której mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stąd warunki do opodatkowania podatkiem liniowym zostały spełnione i prawo do opodatkowania podatkiem liniowym jest zachowane.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Powyższe zastrzeżenie, zawarte w art. 8 ust. 1a ww. ustawy, stanowi, że przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

W myśl art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Treść art. 9a ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów ? pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z treścią art. 9a ust. 4 ww. ustawy, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy ? o czym stanowi art. 9a ust 5 pkt 1 ustawy.

Zgodnie z ww. art. 9a ust. 3 pkt 2) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym ? w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą, z której dochód opodatkowany jest podatkiem liniowym. We wrześniu 2011 r. Wnioskodawca z pracownikiem założył spółkę cywilną. Przedmiot działalności spółki jest taki sam jak działalności indywidualnej Wnioskodawcy (inżynieria i związane z nią doradztwo techniczne, dotyczące branży spawalniczej, sprzedaż hurtowa maszyn, urządzeń i materiałów spawalniczych, badania i analizy techniczne). Oba podmioty gospodarcze współpracują ze sobą w przedmiocie handlu towarem w ten sposób, że w przypadku braku jakiegoś asortymentu w jednym podmiocie, towar nabywany jest w drugim podmiocie. Pracownik w prowadzonej przez Wnioskodawcę indywidualnej działalności gospodarczej zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę w #188; wymiaru czasu pracy, w charakterze magazyniera.

Jak wynika z przytoczonych przepisów, co do zasady, wyboru opodatkowania podatkiem liniowym może dokonać podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą: samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej. Z grona osób uprawnionych do opodatkowania w sposób liniowy ustawodawca wyłącza jednak te osoby, które w danym roku wykonują (wykonywały) w ramach działalności gospodarczej na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy te same czynności, które wykonywane były lub są w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Z opodatkowania podatkiem liniowym nie mogą również skorzystać wspólnicy spółek niemających osobowości prawnej, jeżeli przynajmniej jeden z nich osiąga przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które to usługi odpowiadają czynnościom wykonywanym przez niego w danym roku podatkowym w ramach stosunku pracy. Opisana bariera dostępu do opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym odnosi się jedynie do przedsiębiorcy związanego z odbiorcą swoich usług stosunkiem pracy (lub spółdzielczym stosunkiem pracy).

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż w przedstawionym przez Wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ ? jak wskazano we wniosku ? wspólnik spółki cywilnej nie będzie osiągał przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które odpowiadają czynnościom wykonywanym przez niego w danym roku podatkowym w ramach stosunku pracy. Wspólnik zatrudniony jest w prowadzonej przez Wnioskodawcę indywidualnej działalności gospodarczej w charakterze magazyniera, zaś spółka cywilna w przypadku braku danego asortymentu będzie dokonywała zakupu towarów od firmy Wnioskodawcy (lub odwrotnie).

Uzyskiwane przez Wnioskodawcę przychody z tytułu prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej oraz z tytułu udziału w spółce cywilnej stanowią dla Wnioskodawcy przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wnioskodawca opodatkowuje dochody z działalności gospodarczej podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym dochody, o których mowa we wniosku (z działalności indywidualnej i zysków z udziału w spółce cywilnej) mogą być opodatkowane podatkiem liniowym według stawki 19%, chyba że Wnioskodawca w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub o zastosowaniu do dochodów z udziału w spółce form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika