Czy Wnioskodawczyni może zaliczyć wymienione wydatki związane z edukacją do kosztów uzyskania przychodu (...)

Czy Wnioskodawczyni może zaliczyć wymienione wydatki związane z edukacją do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 listopada 2012 r. (data wpływu: 26 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z podjętymi studiami - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z podjętymi studiami.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, rozlicza się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wnioskodawczyni ewidencjonuje koszty według zasad określonych w art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotem działalności Wnioskodawczyni jest handel sprzętem informatycznym oraz wykonywanie usług informatycznych. Z uwagi na zmniejszający się popyt na tego typu usługi oraz wzrost cen materiałów do usług oraz towarów handlowych, wykonywana przez Wnioskodawczyni działalność staje się nierentowna. Wnioskodawczyni postanowiła całkowicie zmienić profil działalności, w ramach której planuje otworzyć gabinet dietetyczny. Warunkiem otwarcia gabinetu jest uzyskanie licencji zawodowej, którą można zdobyć po ukończeniu specjalistycznych studiów. W tym celu w październiku tego roku Wnioskodawczyni rozpoczęła trwające 3,5 roku studia inżynieryjne na kierunku Towaroznawstwo, specjalizacja Usługi Żywieniowe i Dietetyka. W ramach studiów Wnioskodawczyni będzie ponosić wydatki związane z edukacją konieczną do zmiany profilu działalności - między innymi opłaty za studia, koszty związane z dojazdem na uczelnię, zakup materiałów dydaktycznych - podręczników, czasopism specjalistycznych, materiałów biurowych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy Wnioskodawczyni może zaliczyć wymienione wydatki związane z edukacją do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności?


Zdaniem Wnioskodawczyni, będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki ponoszone w związku z rozpoczętymi studiami - między innymi opłaty za studia, koszty związane z dojazdem na uczelnię, zakup materiałów dydaktycznych (podręczników, czasopism specjalistycznych, materiałów biurowych).

Kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy ustawy nie zawierają katalogu ponoszonych wydatków, które mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, dlatego można do nich zaliczyć wszystkie te ponoszone wydatki, które w racjonalny sposób uzasadniają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednocześnie zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu nie podlegają poniesione wydatki wymienione w art. 23 ww. ustawy. Wnioskodawczyni planuje otworzyć gabinet dietetyczny prowadząc w tym zakresie działalność gospodarczą. Uzyskując przychody ze świadczenia usług w gabinecie będzie uzyskiwać przychody z działalności gospodarczej, co jest spełnieniem generalnej zasady wynikającej z art. 22 ust. 1 ww. ustawy. Wnioskodawczyni będzie mogła prowadzić gabinet dietetyczny dopiero po uzyskaniu licencji zawodowej, którą będzie mogła zdobyć po ukończeniu studiów. Wydatki związane ze studiami (między innymi opłaty za studia, koszty związane z dojazdem na uczelnię, zakup materiałów dydaktycznych -podręczników, czasopism specjalistycznych, materiałów biurowych) są więc niezbędne do uzyskania kwalifikacji pozwalających na świadczenie usług w ramach prowadzonego gabinetu dietetycznego. Potwierdza to racjonalność ponoszonych kosztów. Wskazać należy także, że wymienione przez Wnioskodawczynię we wniosku wydatki związane ze studiami nie zostały wymienione w art. 23 ustawy, przepisy nie ograniczają możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu.

Wnioskodawczyni rozlicza się z dochodu na podstawie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, w której ewidencjonuje koszty według art. 22 ust. 6b ustawy, zgodnie z którym za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego postawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. W związku z tym wydatki ponoszone przez Wnioskodawczynię w związku ze studiami będzie ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania kosztu.

W podobnych - w ocenie Wnioskodawczyni - stanach przyszłych lub stanach faktycznych wypowiadali się dyrektorzy Izb Skarbowych w wydawanych interpretacjach indywidualnych, między innymi ITPB1/415-530/12/IG z 25-07-2012, ITPB1/415-415/12/PSZ z 02-07-2012, IBPBI/1/415-220/12/WRz z 05-06-2012, ILPB1/415-172/12-2/AA z 08-05-2012, IPPB1/415-907/12-2/AM z 08-10-2012. We wskazanych interpretacjach dyrektor Izby Skarbowej przychylał się do stanowiska podatnika, w którym wydatki ponoszone na studia w związku z prowadzoną działalnością mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Interpretacje indywidualne nie stanowią źródła prawa, ale biorąc pod uwagę cel wydawania interpretacji, mających zapewnić jednolite stosowanie przepisów prawa podatkowego, Wnioskodawczyni przyjmuje ich treść za potwierdzenie swojego stanowiska.

Podsumowując, na podstawie przepisów prawa oraz przytoczonych interpretacji indywidualnych Wnioskodawczyni uważa, że będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki ponoszone w związku z rozpoczętymi studiami -między innymi opłaty za studia, koszty związane z dojazdem na uczelnię, zakup materiałów dydaktycznych (podręczników, czasopism specjalistycznych, materiałów biurowych).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.


Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:


  • pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • być właściwie udokumentowany.


W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła, należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz, aby takie źródło w ogóle dalej istniało.

Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób, gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości. Należy przy tym podkreślić, iż obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tego przychodu ? każdorazowo spoczywa na podatniku.

Wydatki ponoszone w ramach studiów, nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Jak już wskazano, dla uzyskania takiego statusu, konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą której przedmiotem jest handel sprzętem informatycznym oraz wykonywanie usług informatycznych. W przyszłości Wnioskodawczyni zamierza całkowicie zmienić profil działalności gospodarczej i otworzyć gabinet dietetyczny. W tym celu Wnioskodawczyni podjęła w październiku 2012 roku studia inżynierskie na kierunku Towaroznawstwo o specjalizacji Usługi Żywieniowe i Dietetyka.

Celem ponoszenia tego rodzaju wydatków jest niewątpliwie zdobycie wiedzy i umiejętności przez Wnioskodawczynię. Jednakże, wydatki związane z podjętymi przez Wnioskodawczynię studiami nie są ponoszone w celu uzyskania przychodu z bieżącej działalności gospodarczej. Należy zauważyć, że usługi dietetyczne nie stanowią przedmiotu tej działalności, a co za tym idzie wydatki związane z przedmiotowymi studiami nie pozostają w związku przyczynowo ? skutkowym z osiąganym przychodem lub istniejącym źródłem przychodu. W związku z powyższym należy stwierdzić, że są to wydatki o charakterze osobistym, związane z pozyskaniem wiedzy niezbędnej do zdobycia licencji zawodowej uprawniającej do otworzenia w przyszłości specjalistycznego gabinetu dietetycznego.

Skoro zaś Wnioskodawczyni ponosi ww. wydatki, przed rozpoczęciem prowadzenia gabinetu dietetycznego, a więc przed zmianą profilu działalności gospodarczej, nie można uznać, że wydatki te ponosi w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów (źródło przychodów pozostające w związku przyczynowo ? skutkowym z ponoszonymi wydatkami na studia jeszcze nie istnieje). Przedmiotowe wydatki nie spełniają zatem przesłanek, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mają one charakter wydatków typowo osobistych i będą ponoszone przed zmianą profilu pozarolniczej działalności gospodarczej, w związku z powyższym nie można ich uznać za koszt uzyskania przychodów w rozumieniu powołanego powyżej art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawczyni należy uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się natomiast do powołanych przez Wnioskodawczynię interpretacji organów podatkowych wskazać należy, iż orzeczenia te dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, iż nie stanowią materialnego prawa podatkowego.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika