Czy w świetle przepisów art. 8 ust. 1 pkt 3 i art. 12 ust. 1 pkt 3a ustawy o zryczałtowanym podatku (...)

Czy w świetle przepisów art. 8 ust. 1 pkt 3 i art. 12 ust. 1 pkt 3a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne istnieje możliwość zastosowania opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2009 r. (data wpływu 14 września 2009 r.), uzupełnionym w dniu 2 listopada 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 14 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Od 1 grudnia 2009 r. zamierza Pani rozpocząć prowadzenie jednoosobowej pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie usług nauki jazdy (PKD 85.53.Z ? pozaszkolne formy edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu) na rzecz firm szkolących kandydatów na kierowców. Według Pani, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz. 844), usługi świadczone przez szkoły nauki jazdy sklasyfikowane są pod nr 80.41, zaś usługi kształcenia dorosłych i pozostałych form kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowane ? pod nr 80.42. Natomiast zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293), usługi świadczone przez szkoły nauki jazdy sklasyfikowane zostały pod nr 85.53, natomiast usługi w zakresie pozostałych form edukacji ? pod nr 85.59.

Przewiduje Pani, że przychody z prowadzonej działalności gospodarczej w pierwszym roku działalności nie przekroczą kwoty 4.000 euro. W następnym roku działalności przychody będą wyższe.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w świetle przepisów art. 8 ust. 1 pkt 3 i art. 12 ust. 1 pkt 3a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne istnieje możliwość zastosowania opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%...


Zdaniem Wnioskodawcy, ma prawo opodatkować usługi edukacyjne w zakresie nauki jazdy i pilotażu, polegające na udzielaniu lekcji na godziny, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% przychodów. Mimo, iż pod poz. 25 tabeli stanowiącej załącznik nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, świadczenie usług edukacyjnych wyłączone jest z opodatkowania ryczałtem, to w uwagach do tabeli zaznaczono, że przedmiotowe wyłączenie nie dotyczy pozarolniczej działalności gospodarczej świadczonej w ramach wolnych zawodów.

Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzona działalność gospodarcza będzie realizowana na zasadzie wolnego zawodu, przy czym usługi będą wykonywane na rzecz firmy szkoleniowej (osoby fizycznej), organizującej kursy dla kandydatów na kierowców.

Dochody w pierwszym roku działalności nie przekroczą kwoty 4.000 euro, więc spełniony zostanie warunek dla zastosowania stawki 8,5% do przychodów tego roku (art. 12 ust. 1 pkt 3a ustawy). W następnym roku dochody będą wyższe niż 4.000 euro, ale nadal będą to usługi w zakresie nauki jazdy i pilotażu, świadczone na godziny. Przychody będą udokumentowane rachunkami wystawionymi dla organizatora szkoleń.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej 'spółką'.

Stosownie do dyspozycji art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. d) ww. ustawy, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników świadczących usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy.

W załączniku nr 2 do ustawy ? Wykazie usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według polskiej klasyfikacji wyrobów i usług ? pod poz. 25 wymienione zostały usługi w zakresie edukacji (Sekcja M z wyjątkiem: 80.10.11 ex). Umieszczenie wyróżnika 'ex' obok symbolu PKWiU oznacza, że zakres usług wymieniony w załączniku jest węższy niż określony w grupowaniu PKWiU. W objaśnieniach do tabeli podano, że wyłączenie nie dotyczy pozarolniczej działalności gospodarczej świadczonej w ramach wolnych zawodów.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 4 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy, wolny zawód ? oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny, jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu,

W stosowanym do 31 grudnia 2009 r. rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz. 844) ? na mocy § 3 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293) ? Sekcja M, Usługi w zakresie edukacji, pod nr 80.41 sklasyfikowane zostały usługi świadczone przez szkoły nauki jazdy, natomiast pod nr 80.42 ? usługi kształcenia dorosłych i pozostałych form kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Wskazać przy tym należy, iż kwalifikacji poszczególnych przychodów, jako pochodzących ze świadczonych usług lub sprzedaży wyrobów własnej produkcji, do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

W przypadku trudności bądź wątpliwości przy ustaleniu symbolu PKWiU zainteresowany podmiot może zwrócić się o jego wskazanie i o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi. Powyższe wynika z komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zgodnie z którym zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane, według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że od 1 grudnia 2009 r. zamierza Pani rozpocząć prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w zakresie nauki jazdy sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 80.41, na rzecz firm szkolących kandydatów na kierowców.

Rozważając kwestię możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodów z tytułu działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług edukacyjnych zauważyć należy, że opodatkowanie przychodów z tych usług (z wyjątkiem wskazanym w ustawie) w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych możliwe jest, gdy usługi te świadczone są w ramach wolnych zawodów. Wolny zawód, w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 tej ustawy m.in. oznacza, że działalność wykonywana jest na rzecz podmiotów innych niż osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadajace osobowości prawnej, lub osoby fizyczne dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Biorąc zatem pod uwagę przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego na tle zaprezentowanych regulacji prawnych stwierdzić należy, że świadczenie przez Panią usług nauki jazdy na rzecz firm szkolących kandydatów na kierowców nie stanowi pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej w ramach wolnego zawodu. Skoro zatem są to usługi edukacyjne wymienione w poz. 25 załącznika nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i usługi te nie są wykonywane w ramach wolnego zawodu, to nie ma Pani możliwości opodatkowania osiąganych przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika