Czy sprzedaż przedsiębiorstwa stanowi przychód w rozumieniu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od (...)

Czy sprzedaż przedsiębiorstwa stanowi przychód w rozumieniu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i podlega opodatkowaniu tym podatkiem?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2007 r. (data wpływu 29 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 29 października 2007 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wezwaniem z dnia 9 listopada 2007 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwrócił się do Spółdzielni o uzupełnienie wniosku poprzez wyczerpujące przedstawienie zdarzenia przyszłego oraz własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej w odniesieniu do pytania zawartego we wniosku.

Pismami z dnia 8 i 22 listopada 2007 r. uzupełniono wniosek w ww. zakresie.


W przedmiotowym wniosku oraz uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółdzielnia na mocy stosownej uchwały walnego zgromadzenia członków postawiona została w stan likwidacji. Członkowie Spółdzielni rozważają dokonanie transakcji zbycia całego przedsiębiorstwa, która obejmować będzie wszystko, co wchodzi w jego skład, tj. własność nieruchomości i ruchomości, prawa rzeczowe na nieruchomości, jak również wynikające z umów dzierżawy, stosunku pracy, a także wierzytelności i zobowiązania. Cena zostanie ustalona przez strony umowy sprzedaży.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy sprzedaż przedsiębiorstwa stanowi przychód w rozumieniu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i podlega opodatkowaniu tym podatkiem...
  2. Czy niniejsza transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze. Wniosek Spółdzielni w zakresie pytania drugiego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.


Zdaniem Wnioskodawcy ? w zakresie pytania pierwszego - przychód pochodzący ze sprzedaży, z racji, iż nie jest wymieniony w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie podlega przepisom tej ustawy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie bowiem z dyspozycją art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności: otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Gramatyczna wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, jako że ustawodawca użył sformułowania ?w szczególności?, iż określony został w nim otwarty katalog czynności opodatkowanych, zwłaszcza z zakresu uzyskiwanych przez podatnika pieniędzy i wartości pieniężnych.

Z opisu przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, że w zamian za określoną wartość pieniężną majątek Spółdzielni zostanie zbyty w całości w formie przedsiębiorstwa, a więc jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej (art. 55#185; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.)).

Tego rodzaju okoliczność nie została wymieniona w art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowiącym katalog przysporzeń nie uznawanych za przychód w rozumieniu tej ustawy. Innymi słowy pominięcie przez ustawodawcę w treści przepisu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zdarzenia, jakim jest zbycie przedsiębiorstwa, nie skutkuje automatycznym wyłączeniem takiej sytuacji spod przepisów tej ustawy. Spółdzielnia odniesie bowiem korzyść finansową polegającą na otrzymaniu zapłaty, a ta z kolei - zgodnie z przytoczonym art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy - podlega zaliczeniu do przychodów. W związku z uzyskaniem tego przychodu Jednostka powinna potrącić koszty jego uzyskania stosownie do postanowień przepisu art. 15 ust. 1 ustawy.

Należy mieć przy tym na uwadze, że odpowiednio do art. 14 ust. 1 omawianej ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika