Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług wykazanego na fakturach zakupu (...)

Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług wykazanego na fakturach zakupu dokumentujących dokonanie w okresie od dnia 20 do 29 czerwca 200 7 r., mimo faktu niezarejestrowania się w tym okresie jako podatnik VAT i nieposiadania numeru identyfikacji podatkowej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2007 r. przekazanym do załatwienia zgodnie z właściwością przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (data wpływu do tut. organu dnia 24 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych przed dniem zarejestrowania się jako podatnik VAT - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 31 października 2007 r. został złożony wniosek przekazany do załatwienia zgodnie z właściwością przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie pismem z dnia 19 grudnia 2007 r. znak IP-PP2-443-528/07-1/IK (wpływ do tut. organu dnia 24 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych przed dniem zarejestrowania się jako podatnik VAT.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Umowa Spółki została zawarta aktem notarialnym w dniu 20 czerwca 2007 r., natomiast zgłoszenie rejestracyjne NIP-2 i VAT- R oraz VAT- R/UE zostały złożone do urzędu skarbowego w dniu 29 czerwca 2007 r. Spółka dokonywała w tym okresie zakupów materiałów i usług związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, uznając poniesione zakupy za koszty uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Faktury VAT potwierdzające dokonanie wymienionych zakupów wpłynęły do Spółki w miesiącu lipcu 2007 r., natomiast daty wystawienia wymienionych faktur to okres od dnia 20 do 29 czerwca 2007 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług wykazanego na fakturach zakupu dokumentujących dokonanie w okresie od dnia 20 do 29 czerwca 200 7 r., mimo faktu niezarejestrowania się w tym okresie jako podatnik VAT i nieposiadania numeru identyfikacji podatkowej...


Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje prawo do wykazania podatku naliczonego z faktur dokumentujących dokonanie zakupów w okresie pomiędzy datą zawarcia umowy Spółki, a datą rejestracji we właściwym urzędzie skarbowym. Wszystkie wymienione faktury wpłynęły do Spółki po dacie złożenia formularzy rejestracyjnych. Ponadto, do momentu sporządzenia deklaracji VAT-7 za okres, w którym można by wykazać VAT z tych faktur jako podatek naliczony (czerwiec lub lipiec 2007 r.) Spółka otrzymała decyzję o nadaniu numeru NIP oraz potwierdzenie rejestracji jako podatnika VAT oraz VAT- UE.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Podstawowe uprawnienia podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zostały zawarte w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), który stanowi, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zgodnie z art. 86 ust. 10 prawo do tego obniżenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Prawo to wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług i zapewnia neutralność tego podatku dla czynnych podatników VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Stosownie do postanowień art. 88 ust. 4 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (wyłączenie w przypadku wnioskodawcy nie ma zastosowania). Z treści art. 88 ust. 4 nie wynika jednakże, w którym momencie podatnik musi uzyskać status podatnika czynnego VAT, by móc skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że przed dniem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, Spółka zakupiła materiały i usługi związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i uznała poniesione zakupy za koszty uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, natomiast wszystkie faktury dokumentujące te transakcje dokonane w okresie pomiędzy datą zawarcia umowy Spółki, a datą rejestracji we właściwym urzędzie skarbowym, otrzymała w miesiącu następnym po miesiącu zarejestrowania się jako podatnik czynny.

Z zasady neutralności podatku VAT wynikającej z konstrukcji Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r.

(Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 347) wynika, że brak rejestracji jako podatnika VAT czynnego w okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia podatku należnego nie uniemożliwia podatnikowi skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakupy bezspornie związane z prowadzeniem działalności. Treść cytowanego wcześniej art. 88 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług nie wskazuje, aby do nabycia prawa do odliczenia podatku naliczonego konieczne było posiadanie statusu podatnika zarejestrowanego w momencie otrzymania faktur zakupu. A zatem status podatnika czynnego (zarejestrowanego) konieczny jest w momencie wykazywania odliczenia, tzn. zgłoszenie rejestracyjne powinno być przez podatnika dokonane przed terminem do złożenia deklaracji rozliczeniowej za okres obejmujący otrzymanie przedmiotowych faktur.

Reasumując Spółka miała prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych przed dniem zarejestrowania jako podatnik czynny, jednak nie w rozliczeniu za miesiąc czerwiec 2007 r., lecz w rozliczeniu za okres obejmujący otrzymanie przedmiotowych faktur bądź następny tj. za miesiąc lipiec lub sierpień 2007 r.

Jednocześnie wskazać należy, iż brak numeru NIP na fakturze jest brakiem formalnym, który można uzupełnić w drodze noty lub faktury korygującej po otrzymaniu decyzji o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej ? powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika