Jaką stawkę podatku od towarów i usług powinien stosować do świadczonych przez siebie usług wytwarzania (...)

Jaką stawkę podatku od towarów i usług powinien stosować do świadczonych przez siebie usług wytwarzania oprogramowania oraz przenoszenia autorskich praw majątkowych związanych z wytworzonym oprogramowaniem?

Działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 41 ust. 1 i 2, ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 17.02.2006 r. bez znaku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego - postanawia uznać stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku za prawidłowe, o ile klasyfikacja usług podana przez Podatnika w świetle zawieranych umów jest prawidłowa.

Porady prawne

Wnioskiem z dnia 17.02.2006r. Podatnik zwrócił się do tut. Organu Podatkowego z zapytaniem o zakres i sposób stosowania przepisów prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym : Podatnik, jak wynika z treści zapytania, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie oprogramowania (PKD 72.2). W ramach wykonywanej działalności wytwarza dla kontrahentów, będących również podatnikami VAT, oprogramowanie komputerowe po czym przenosi na kontrahentów wszystkie związane z oprogramowaniem autorskie prawa majątkowe wraz z prawem do udzielania zezwolenia na wykonywanie praw pokrewnych. Każdorazowo przeniesienie praw autorskich jest potwierdzone w podpisanym przez podatnika oświadczeniu. Wyżej wymienione usługi podatnik świadczy na podstawie umów zawieranych z kontrahentami.Zgodnie z treścią zawieranych umów, podatnik otrzymuje od nabywców odrębnie płatność z tytułu świadczenia usługi polegającej na wytworzeniu programu komputerowego oraz odrębnie płatności z tytułu przeniesienia wszystkich autorskich praw majątkowych wraz z prawem do udzielenia zezwolenia na wykonywania praw pokrewnych. Podatnik nie ma wątpliwości, że wykonywane przez niego czynności stanowią odpłatne świadczenie usług na terytorium RP i z tego tytułu podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. W przedstawionym stanie faktycznym podatnik pyta jaką stawkę podatku od towarów i usług powinien stosować do świadczonych przez siebie usług wytwarzania oprogramowania oraz przenoszenia autorskich praw majątkowych związanych z wytworzonym oprogramowaniem. Zdaniem podatnika do czynności przeniesienia autorskich praw majątkowych do oprogramowania wraz z prawem do udzielenia zezwolenia na wykonywanie praw pokrewnych winien zastosować stawkę podatku w wysokości 7%, natomiast do czynności wytworzenia programu komputerowego winien zastosować stawkę podstawową w wysokości 22%.

Mając powyższe na uwadze, tut. Organ podatkowy stwierdza co następuje: Stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z postanowieniami art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również : przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa. Z treści pisma podatnika wynika, iż w ramach wykonywanych przez siebie czynności świadczy on usługi w zakresie oprogramowania oraz usługi polegające na przeniesieniu wszystkich autorskich praw majątkowych wraz z prawem do udzielenia zezwolenia na wykonywanie praw pokrewnych.

Opisane wyżej czynności mieszczą się bez wątpienia w katalogu czynności opodatkowanych VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Podatnik w złożonym wniosku stwierdził, iż w ramach prowadzonej działalności świadczy usługi w zakresie oprogramowania. Biorąc pod uwagę iż ww. usługi nie zostały wymienione w załącznikach do ustawy o podatku od towarów i usług, ani w aktach wykonawczych do ustawy, uprawniających do zastosowania obniżonej stawki podatku od towarów i usług, tut. Organ podatkowy stwierdza, iż zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku dla tych usług wynosi 22%. Ponadto, jak wynika z treści pisma podatnika w ramach prowadzonej działalności świadczy on również usługi polegające na przeniesieniu praw autorskich majątkowych do powstałego programu komputerowego. Zgodnie z treścią przepisu 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W poz. 162 załącznika nr 3 do ustawy wymienione zostały usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania. W myśl przepisu art. 1 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 04.02.1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 ze zm.) przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości przeznaczenia i sposobu wyrażenia.W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi, ( literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe ). Obrót prawami do powyższych utworów, jeżeli jest realizowany przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z powyższego wynika, że jeżeli w ramach świadczonych usług informatycznych podatnik za wynagrodzeniem w formie honorarium dokonuje zbycia praw autorskich do powstałego utworu (programu komputerowego), który to utwór spełnia kryteria określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wówczas transakcja ta jako wymieniona w poz. 162 załącznika nr 3 do ustawy podlegać będzie opodatkowaniu stawką 7%. Mając powyższe na uwadze Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego orzeka jak w sentencji.

Niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny, oraz stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku, zmiana którego może spowodować, iż stanie się ona nieaktualna. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika