Ochrona praw autorskich przy zwłaszczeniu fragmentu tekstu piosenki

Pytanie:

Napisałam parę piosenek. Spodobały się one znajomym, więc postanowiłam nagrać płytę i ją sprzedawać. Jedna z osób, która kupiła płytę część utworu użyła do napisania własnego tekstu. Na jakie przepisy mogę się powołać by bronić swoich praw?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Naruszenie ingerujące w autorskie prawa majątkowe (podmiotu dysponującego tymi prawami) lub autorskie prawa osobiste (bezpośredniego twórcytekstu piosenki), mogą pociągać za sobą odpowiedzialność zarówno cywilną jak i karną. W przypadku, gdyby twórca utworu nie zawarł umowy przenoszącej autorskie prawa majątkowe na inną osobę, będą mu przysługiwały zarówno autorskie prawa osobiste, jak i majątkowe. Taka sytuacja, zdaje się mieć miejsce w Pani sytuacji. Jak bowiem stanowi art. 52 ust. 1 prawa autorskiego przeniesienie własności egzemplarza utworu nie powoduje przejścia autorskich praw majątkowych do utworu. Zatem dysponować będzie Pani przepisami chroniącymi zarówno autorskie prawa osobiste i autorskie prawa majątkowe.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: