dotyczy zwolnienia od podatku świadczeń w postaci sfinansowanych przez pracodawcę kosztów szkolenia (...)

dotyczy zwolnienia od podatku świadczeń w postaci sfinansowanych przez pracodawcę kosztów szkolenia pracowników w formach pozaszkolnych - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.05.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia od podatku świadczeń w postaci sfinansowanych przez pracodawcę kosztów szkolenia pracowników w formach pozaszkolnych - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)uznajeza nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 29.05.2007r. (data wpływu 30.05.2007r.) Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia od podatku świadczeń w postaci sfinansowanych przez pracodawcę kosztów szkolenia pracowników w formach pozaszkolnych - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych, Spółka kieruje swoich pracowników na szkolenia. Część firm - organizatorów szkoleń - nie jest wpisana do rejestru instytucji szkoleniowych, ani nie posiada akredytacji kuratora oświaty, zaś prowadzi działalność na zasadzie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, tj. zgodnie z art. 83a ust. 2 ustawy z dnia 07.09.1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.).
Na podstawie tego przepisu 'działalność oświatowa nie obejmująca prowadzenia szkoły, placówki lub zespołu, o którym mowa w art. 90a ust. 1, może być podejmowana na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 02.07.2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807)'.W związku z powyższym Spółka zwróciła się z prośbą o potwierdzenia swojego stanowiska, zgodnie z którym na mocy art. 21 ust. 1 pkt 90 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych 'wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika...' podlega zwolnieniu przedmiotowemu tzn. jest wolna od podatku dochodowego.
Zdaniem wnioskodawcy 'szkolenia' prowadzone są przez 'organizatora szkoleń', o którym mowa w § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 03.02.2006r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216). Ponieważ podmioty prowadzące szkolenia nie mają obowiązku uzyskania akredytacji kuratora oświaty, za wyjątkiem działalności obejmującej prowadzenie kursów zawodowych - wartość szkoleń organizowanych przez podmioty, o których mowa we wniosku, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, iż na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z zastrzeżeniem art. 14- 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art. 12 ust. 1 w/w ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat lub świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Z treści tego przepisu wynika, iż przychodem pracownika są wszelkie otrzymane prze niego świadczenia, do których zalicza się nie tylko wynagrodzenia wynikające z zawartych umów o pracę lub umów o podobnym charakterze, ale również wszystkie inne przychody, niezależnie od podstawy na jakiej zostały wypłacone. Zatem należy stwierdzić, że do przychodu (ze stosunku pracy) pracownika zalicza się również kwoty zapłacone przez Spółkę za udział w organizowanych szkoleniach, który jednak na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 w/w ustawy został przez ustawodawcę zwolniony od podatku.

Szkolenie pracowników oraz podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych jest obowiązkiem pracodawcy, o czym stanowi art. 94 pkt 6 ustawy z dnia 26.06.1974r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 ze zm.). Na podstawie tej normy prawnej pracodawca obowiązany jest w szczególności ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Stanowi o tym również art. 103 w/w Kodeksu pracy wskazując jednocześnie, że zakres i warunki w jakich pracodawca ułatwia podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników ustalane są w drodze rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ze zwolnienia od podatku dochodowego korzysta wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenie zawodowe pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.
W związku z postanowieniami ustawy Kodeks pracy należy zauważyć, że zwolnieniem objęto świadczenia przyznawane na podstawie:
- rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12.10.1993r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zm.) oraz
- rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 03.02.2006r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. z 2006r. Nr 31, poz. 216 ze zm.).

Warunkiem zastosowania zwolnienia podatkowego, o którym mowa w postanowieniu, jest to by świadczenia zostały przyznane zgodnie z powołanymi wyżej rozporządzeniami.
Z § 1 pkt 2 wskazanego wyżej rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 03.02.2006r. wynika, że organizatorem szkolenia może być: publiczna lub niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego, placówka kształcenia praktycznego oraz ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego, prowadzące kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych, a także osoba prawna lub fizyczna prowadząca działalność oświatową, wymienioną w art. 83a ust. 2 ustawy z dnia 07.09.1991r.

o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.), obejmującą prowadzenie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych, dla której uzyskała akredytację, o której mowa w przepisach w/w ustawy.
W związku z powyższym, tutejszy organ podatkowy zauważa, że pomimo iż uzyskanie akredytacji kuratora oświaty nie jest obowiązkowe, a dobrowolne, to jednak fakt ten nie pozostaje bez wpływu na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podmioty mogą prowadzić kształcenie również bez akredytacji, ale nie zmienia to faktu, że zwolnienie z podatku dochodowego dotyczy jedynie świadczeń związanych z określonymi formami kształcenia oraz prowadzonymi przez określone podmioty.
Z powołanych wyżej przepisów jednoznacznie wynika, że podmioty organizujące kształcenie muszą posiadać akredytację kuratora oświaty, o której mowa w art. 83a ust. 2 w/w ustawy o systemie oświaty.

Mając na względzie przedstawiony stan faktyczny, zgodnie z którym część organizatorów szkoleń dla pracowników Spółki nie jest wpisana do rejestru instytucji szkoleniowych oraz nie posiada akredytacji kuratora oświaty, stwierdzić należy, że wartość świadczeń przyznanych przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych w formach szkolnych i pozaszkolnych, w których dokształcanie pracowników prowadzone jest przez podmioty nie posiadające akredytacji kuratora oświaty nie będzie korzystała ze zwolnienia przedmiotowego (o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
W takiej sytuacji, wartość przyznanego świadczenia stanowić będzie przychód pracownika - uzyskany ze stosunku pracy - podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zwolnieniem przedmiotowym mogą być objęte natomiast świadczenia przyznane przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracowników, jeżeli organizatorem szkolenia będzie podmiot posiadający stosowną akredytację.
W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika