Jaki jest termin na wystawienie faktury VAT od daty sprzedaży towaru ?

Jaki jest termin na wystawienie faktury VAT od daty sprzedaży towaru ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ? 218 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.09.2006 r. (uzupełnionego w dniu 14.11.2006 r.) złożonego przez urząd gminy dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii terminu wystawienia faktury VAT na sprzedaż towaru stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

W złożonym w dniu 28.09.2006 r. wniosku (uzupełnionym w dniu 14.11.2006 r.) Urząd Gminy w Łagowie zwrócił się z zapytaniem, jaki powinien być termin pomiędzy datą sprzedaży towaru a datą wystawienia faktury VAT.

Porady prawne

Ze złożonego wniosku wynika, że urząd gminy będzie dokonywał sprawdzania faktur VAT, które są składane jako załączniki do wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Jednostka stoi na stanowisku, iż zgodnie z § 13 z zastrzeżeniem § 14 i § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) siedmiodniowy termin nie powinien być terminem wiążącym w przedmiotowej sprawie.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, iż przedstawione wyżej stanowisko jest nieprawidłowe.

Faktura jest podstawowym dokumentem, jaki obowiązany jest wystawić zarejestrowany, czynny podatnik podatku VAT, który wykonuje czynności określone w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Tryb i zasady wystawiania faktur oraz sposób ich przechowywania wynikają z przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 ze zm.).

Termin, w którym należy wystawić fakturę określony został w § 13 ust. 1 i 2 powołanego rozporządzenia, zgodnie z którym fakturę wystawia się:
- nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i § 15 tego rozporządzenia.
- nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży, w przypadku, gdy podatnik wykazał na fakturze wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży (taka możliwość zachodzi w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym).

Natomiast § 14 ust. 1 i 2 cyt. rozporządzenia stanowią, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem, że fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę).

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż fakturę VAT dokumentującą zakup towaru lub wykonanie usług sprzedawca powinien wystawić z zachowaniem siedmiodniowego terminu (stosownie do § 13 lub § 14 cyt. wyżej rozporządzenia).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika