Czy w trakcie roku podatkowego Spółka może dokonać podwyższenia uprzednio obniżonych stawek amortyzacyjnych (...)

Czy w trakcie roku podatkowego Spółka może dokonać podwyższenia uprzednio obniżonych stawek amortyzacyjnych ze skutkiem od pierwszego dnia bieżącego roku obrotowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Fabryki ... ?...' S.A. ul. ... z dnia 12.09.2006 r. uzupełnionego pismem z dnia 29.09.2006 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w tym zakresie nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez jednostkę w pismach z dnia 12.09.2006 r. oraz 29.09.2006 r. stanu faktycznego wynika, że Zarząd podjął uchwałę w dniu 29.12.2000 r. o obniżeniu stawek amortyzacyjnych dla środków trwałych o 50% począwszy od dnia 01.01.2001 r. dla celów podatkowych i rachunkowych.
Decyzja w tym zakresie została podyktowana tym, iż środki te nie były w pełni wykorzystywane w procesie produkcyjnym.
Na dzień dzisiejszy Spółka chce wrócić do 100% stawek zgodnie z wykazem stawek amortyzacyjnych. Analizując intensywność wykorzystywania środków trwałych (praca maszyn w ruchu ciągłym przez 11 miesięcy w roku), jak również oceniając, że w latach kolejnych tendencje te będą się utrzymywać w sposób trwały, Zarząd uznał, że zniknęła przesłanka uzasadniająca stosowanie obniżonych stawek.
W związku z powyższym Spółka zamierza na mocy art. 8 ust. 2 oraz art. 32 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości podjąć uchwałę o zmianie dotychczas stosowanych rozwiązań w zakresie amortyzacji to znaczy podwyższyć stawki amortyzacyjne z powrotem do poziomu 100% ze skutkiem od pierwszego dnia bieżącego roku obrotowego tj. od 1 stycznia 2006 r.
Spółka uważa że tak dokonana zmiana, która jest zgodna z cytowanymi artykułami ustawy o rachunkowości czyni również zadość uregulowaniom podatkowym zawartym w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Porady prawne

Zgodnie z art. 32 ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76 poz. 694 ze zm.) na dzień przyjęcia środka trwałego do używania należy ustalić okres lub stawkę i metodę jego amortyzacji. Poprawność stosowanych okresów i stawek amortyzacji środków trwałych powinna być przez jednostkę okresowo weryfikowana, powodując odpowiednią korektę dokonywanych w następnych latach obrotowych odpisów amortyzacyjnych.
Możliwość zmiany wysokości stawek amortyzacyjnych dla celów podatkowych reguluje art. 16i ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54 poz. 654 ze zm.). W świetle wyżej wymienionych przepisów stawka amortyzacji dla celów bilansowych może zostać zmieniona - podwyższona lub obniżona - począwszy od pierwszego miesiąca następnego roku obrotowego.Dla celów podatkowych stawka amortyzacji wynikająca z Wykazu stawek amortyzacyjnych może zostać zmieniona - podwyższona lub obniżona - począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające te zmiany lub w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.
Przepisy art. 16i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie mówią wprost o zasadach powrotu z obniżonych stawek do stosowania stawek określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych ale dają podatnikom możliwość zmiany wysokości stawek.
W prrypadku Spółki zastosowanie miałyby przepisy art. 16i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które dotyczą podwyższenia stawek amortyzacyjnych i zgodnie z którymi podatnicy mogą podwyższać stawki dla środków trwałych wymienionych w ust. 2 pkt 3 bądź rezygnować z ich stosowania począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Zatem możliwe będzie zwiększenie stawek amortyzacyjnych od 1 stycznia 2007 r.
Przepisy ustawy o rachunkowości jak i przepisy ustawy podatkowej nie zezwalają na korektę stawek amortyzacyjnych od początku bieżącego roku obrotowego.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zaźalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika