Czy w zeznaniu rocznym za 2006 r. prawidłowo wykazałem dochód z działalności gospodarczej z uwzględnieniem (...)

Czy w zeznaniu rocznym za 2006 r. prawidłowo wykazałem dochód z działalności gospodarczej z uwzględnieniem umowy o przeniesienie prawa do zysku ? czy powinienem wykazać dochód z przypadającego zysku w 1/3 zysku spółki, zgodnie z umową spółki ?

Na podstawie art. 216, art. 14 a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r., Dz.U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującej kwestii: czy w zeznaniu rocznym za 2006 r. prawidłowo wykazałem dochód z działalności gospodarczej z uwzględnieniem umowy o przeniesienie prawa do zysku ? czy powinienem wykazać dochód z przypadającego mi zysku w 1/3 zysku spółki, zgodnie z umową spółki ? i uznaje przedstawione we wniosku stanowisko za prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 01.03.2007 r. zwrócił się Pan do tut. organu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawił Pan następujący stan faktyczny:
prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Posiada Pan 33,33% udziału w zyskach i stratach spółki. Mocą umowy z dnia 1 stycznia 2006 r. o przeniesienie prawa do zysku wspólnicy przenieśli na Pana częściowe prawo do zysku za 2006 r. Skutkiem przeniesienia Pana prawo do zysku za 2006 r. wynosi 74 % W dniu 16.02.2007 r. złożył Pan zeznanie podatkowe PIT-36L, w którym wykazał Pan dochód ustalony zgodnie z umową.

W związku z powyższym zwrócił się Pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z pytaniem czy w zeznaniu rocznym za 2006 r. prawidłowo wykazał Pan dochód z działalności gospodarczej z uwzględnieniem umowy o przeniesienie prawa do zysku ? czy powinien Pan wykazać dochód z przypadającego zysku w 1/3 zysku spółki, zgodnie z umową spółki ?

W Pana ocenie w zeznaniu za 2006 r. wykazał pan dochód w prawidłowej wysokości, gdyż prawo do zysku jest przychodem z działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 14a § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa , stosownie do swojej właściwości miejscowej Naczelnik Urzędu Skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Przepisy art. 867 § 1 kodeksu cywilnego stanowią, że każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. W umowie spółki można inaczej ustalić stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach. Można nawet zwolnić niektórych wspólników od udziału w stratach. Natomiast nie można wyłączyć wspólnika od udziału w zyskach.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r., Nr 14 poz. 176 z późn.zm.) przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania, wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego praw w udziale, w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze żródeł, których podlegają opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27ust. 1.

W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawo do udziału w zysku są równe. Z art.8 ust. 2 pkt 1 powołanej wyżej ustawy wynika, że zasady wyrażone w ust.1 stosuje się odpowiednio do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Z przedłożonej przez Pana umowy spółki o przeniesienie prawa do zysku z dnia 1 stycznia 2006 r. wynika, że wspólnicy spółki jawnej przenieśli na Pana część przysługującego im prawa do zysku w roku 2006.

Wobec powyższego zysk Pana za rok 2006 wynosi 74%.

Ww. interpretacja odnosi się wyłączenie do przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4, w związku z art. 236 Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika