Czy można zastosować stawkę ryczałtu 5,5% przy prowadzeniu działalności gospodarczej polegającej (...)

Czy można zastosować stawkę ryczałtu 5,5% przy prowadzeniu działalności gospodarczej polegającej na wykonywaniu z własnego materiału nagrobków lub innych wyrobów z kamienia?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków ? Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 30 czerwca 2007 r. po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 27.06.2007 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego ? dnia 03.07.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Wnioskiem z dnia 27.06.2007 (data wpływu: 03.07.2007 r.) Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny z którego wynika, że prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie m.in. wykonywania na zamówienie ludności z materiału własnego wykonawcy nagrobków i innych wyrobów z kamienia sztucznego i naturalnego. Powyższa działalność jest opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Podatnik pyta czy działalność gospodarcza opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych polegająca na wykonywaniu na zamówienie ludności nagrobków lub innych wyrobów z materiału własnego wykonawcy jest opodatkowana stawką 5,5%.

Wg podatnika dla działalności polegającej na wytwarzaniu z materiału własnego wykonawcy nagrobków lub innych wyrobów należy zastosować stawkę ryczałtu w wysokości 5,5%.

Na podstawie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:

Kwestię opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym reguluje ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) zwana dalej ustawą.

Art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy zawiera określenie działalności uznanej w ustawie za działalność wytwórczą.

Zgodnie z w/w przepisem działalność wytwórcza jest to działalność w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została zawarta w art. 12 ustawy. Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 3 lit.f i pkt 4 lit.a ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
- 8,5% przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego,
- 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, że działalność polegająca na sprzedaży wyrobów własnej produkcji a mianowicie wykonanie nagrobków i innych wyrobów z kamienia sztucznego i naturalnego stanowi działalność wytwórczą (produkcję), gdyż w procesie wytworzenia powstaje nowy wyrób. Zatem z wyżej przedstawionych uregulowań prawnych wynika, że jest to działalność wytwórcza i przy wytwarzaniu przedmiotów z materiału zakupionego we własnym zakresie (nie powierzonego) przez zamawiającego, przychód podlega opodatkowaniu ryczałtem w/g stawki 5,5%.

W świetle powołanych przepisów prawnych oraz przedstawionego stanu faktycznego stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku jest zgodne z przepisami prawa podatkowego.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika