Pojęcie "pozarolnicza działalność gospodarcza"

Pytanie:

"W jakim przepisie prawa znajduje się definicja pojęcia \"pozarolnicza działalność gospodarcza\"?"

Odpowiedź prawnika: Pojęcie "pozarolnicza działalność gospodarcza"

Pojęciem tym posługuje się sporo aktów prawnych. I tak zgodnie z artykułem 4 ustęp 1 punkt 12 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne pozarolnicza działalność gospodarcza to pozarolnicza działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym, czyli działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 (tak ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Co do zasady definicja ta jest zawsze taka sama, jednak zupełnie zgodnie z zasadami techniki prawodawczej pojęcie to może być i jest bardzo często modyfikowane na potrzeby konkretnego aktu prawnego, czy też jakiejś gałęzi prawa.

Dlatego też zgodnie z ustawą dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się: 

 1. osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,
 2. twórcę i artystę,
 3. osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu:  
  a) w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, 
  b) z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,
 4. wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • Karolina 2014-07-02 22:02:16

  Dzien dobry, bardzo prosze o odpowiedz na moje pytanie czy jest i jesli tak, to jaka jest roznica miedzy dzialalnoscia gospodarcza i pozarolnicza dzialalnoscia gospodarcza? i czy prowadzenie 1 osobowej firmy swiadczacej uslugi transportowe zalicaa sie do tego pierwszego rodzaju czy drugiego? Prosze o odpowiedz, Karolina


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika