Dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków (...)

Dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków związanych z podróżą służbową współmałżonki.

Działając stosownie do art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.-Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) stwierdzam, że pisemna informacja udzielona Panu przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grudziądzu pismem z dnia 29 marca 2004r. Nr US III/415-19/04 jest w części dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków związanych z podróżą służbową współmałżonki niezgodna z obowiązującym stanem prawnym .

Porady prawne

Odpowiedź udzielona na zapytanie Pana z dnia 22 marca 2004r. zapadła na tle następującego stanu prawnego.

Firma, której jest Pan właścicielem nawiązała w 2003r. współpracę z firmą stacjonującą w Chinach. Obecnie otrzymał Pan zaproszenie od kontrahenta na wyjazd i zamierza z niego skorzystać wraz ze współmałżonką, która jest zatrudniona w firmie na umowę zlecenie. Wątpliwości Pana budzi m. in. możliwość obciążenia kosztów uzyskania przychodów wydatkami związanymi z podróżą małżonki.

Weryfikując odpowiedź udzieloną przez organ podatkowy tut. organ uprzejmie wyjaśnia, że kwestię zaliczenia do kosztów wspomnianych wydatków należy rozstrzygnąć w oparciu o art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), a nie zapis prawny zawarty w art. 23 ust. 1 pkt 10 tejże ustawy dotyczący , jak słusznie zauważył organ podatkowy m. in. wynagrodzenia za pracę małżonka podatnika.

Zgodnie z generalną definicją kosztów zawartą w powołanej normie prawnej kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

W myśl tej zasady podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów wszelkich wydatków z zastrzeżeniem regulacji art. 23 pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, tj. istnienie przyczynowo-skutkowej relacji pomiędzy tymi wielkościami. Ciężar udowodnienia faktu, iż dany wydatek był nie tylko przydatny z punktu widzenia działalności gospodarczej w danym zakresie, ale miał związek z przychodem z konkretnego źródła, z zastrzeżeniem wyszczególnionych w przepisach art. 23 cyt. ustawy wyjątków, ciąży na podatniku jako osobie prowadzącej działalność gospodarczą.

W świetle powyższego wydatki związane z zagraniczną podróżą służbową współmałżonki stanowić będą koszty uzyskania przychodów prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, o ile związane będą z działalnością firmy ?...?, tj. ich poniesienie ma lub będzie miało wpływ na wielkość osiąganego przychodu, oraz zostaną udokumentowane w sposób określony przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika