Czy wniesienie w przyszłości przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki jawnej bądź cywilnej (...)

Czy wniesienie w przyszłości przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki jawnej bądź cywilnej spowoduje powstanie obowiązku w podatku od czynności cywilnoprawnych ?

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że zamierza Pan w przyszłości wnieść przedsiębiorstwo w formie aportu do spółki jawnej bądź cywilnej.

Zdaniem Pana wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej jako wkładu do spółki jawnej lub cywilnej powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości przewidzianej w ustawie.

Według tutejszego organu podatkowego stanowisko Pana jest prawidłowe.Przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych są czynności cywilnoprawne wskazane w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. z 2005 r. Nr 41 poz. 399), w tym także umowy spółki (akty założycielskie).Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega zawarcie umowy spółki, a także zmiany umowy spółki, jeżeli powodują one wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu (stosownie do treści art. 1 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 pkt 1 cyt. wyżej ustawy).
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% wartości wkładów wniesionych do majątku spółki lub wkładów podwyższający majątek spółki. W związku z powyższym wspólnicy spółki są obowiązani bez wezwania organu podatkowego złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-1) oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (art. 10 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).
Umowa spółki jawnej i cywilnej winna zawierać określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartości. Przedmiotem wkładu mogą być pieniądze, rzeczy ruchome, nieruchomości, prawa majątkowe oraz świadczenie różnych usług. O rodzaju i wysokości wkładu rozstrzygają wspólnicy w umowie spółki.
Czynność prawna polegająca na wniesieniu do spółki jawnej nieruchomości w formie aportu jest dopuszczalna zgodnie z art. 48 par. 2 ustawy z dnia 15.09.2000 r. kodeksu spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 z 2000 r. poz. 1037 z późn. zm.), a w przypadku spółki cywilnej ? stosownie do treści art. 861 par. 1 kodeksu cywilnego. Umowa zobowiązująca do przeniesienia tytułem wkładu własność nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego (zgodnie z art. 158 kodeksu cywilnego). W tym przypadku notariusze jako płatnicy pobierają i odprowadzają podatek od czynności cywilnoprawnych na rachunek organu podatkowego właściwego ze względu na siedzibę płatnika.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika