Spółka z o.o. jako komplementariusz

Pytanie:

"Czy jeżeli firma sp. komandytowej zawiera nazwę sp. z o.o. , np.: "x sp. z o.o. i wspólnicy spółka komandytowa" to pan X może odpowiadać jako komplementariusz, czy też będzie odpowiadała sp. z o.o., a pan X tylko jako wspólnik tej spółki wg przepisów dotyczących odpowiedzialności wspólników sp. z o.o. za zobowiązania tej spółki?"

Odpowiedź prawnika: Spółka z o.o. jako komplementariusz

Zakładamy, że chodzi o sytuację, w której komplementariuszem jest spółka z o.o. o nazwie, np. "Kowalski sp. z o.o." Oznacza to, że Kowalski jest udziałowcem spółki z o.o., a spółka z o.o. jest wspólnikiem spółki komandytowej, który ponosi nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Tą nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania ponosi spółka z o.o., a nie jej udziałowiec (Kowalski). Kowalski  ponosi jedynie odpowiedzialność jako wspólnik spółki kapitałowej. Obecność nazwiska „Kowalski” w nazwie spółki komandytowej jest konieczna, jeśli jest ono składnikiem nazwy spółki z o.o., gdyż  firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy komplementariusza - osoby  prawnej. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika