Spółka jawna jako udziałowiec spółki z o.o.

Pytanie:

"Czy spółka jawna może być udziałowcem spółki z o.o. lub akcjonariuszem spółki akcyjnej? Jeśli sporządzono umowę przenoszącą udziały w spółce z o.o. na spółkę jawną, to czy taka umowa jest ważna? Kto jest wtedy udziałowcem takiej spółki?"

Odpowiedź prawnika: Spółka jawna jako udziałowiec spółki z o.o.

Wspólnikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą być osoby fizyczne, osoby prawne, a także jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną (tzw. ułomne osoby prawne), w tym osobowe spółki handlowe. Wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie może być jedynie spółka cywilna, ponieważ nie ma ona zdolności prawnej. Podobne reguły obowiązują w przypadku spółki akcyjnej. Wynika z tego, iż spółka jawna, jako osobowa spółka handlowa, może być udziałowcem spółki z o.o., jak również założycielem lub akcjonariuszem spółki akcyjnej. Udziałowcem spółki z o.o. w takim przypadku jest spółka jawna. Nie są natomiast udziałowcami poszczególni wspólnicy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika