Czy poniesione wydatki na czesne studiów podyplomowych stanowią koszt uzyskania przychodu?

Czy poniesione wydatki na czesne studiów podyplomowych stanowią koszt uzyskania przychodu?

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr.8 poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty za czesne studiów podyplomowych

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskiem złożonym w tut. organie podatkowym w dniu 23.08.2006r. zwróciła się Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe i kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z treści złożonego wniosku wynika, że w ramach działalności gospodarczej prowadzi Pani aptekę w Gdańsku. Zamierza Pani podjąć Studia Podyplomowe Master of Business Administration na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu. Studium Podyplomowe MBA pozwoli Pani pogłębić wiedzę z zakresu zarządzania, marketingu, finansów i bankowości, prawa gospodarczego i handlowego, podejmowania decyzji, systemów informatycznych, logistyk i międzynarodowego otoczenia businessu. Zdobyta wiedza pozwoli Pani prowadzić działalność gospodarczą w ramach gospodarki rynkowej i uzyskiwać lepsze rezultaty.

Zwraca się Pani z zapytaniem:

- czy poniesione wydatki na czesne studiów podyplomowych stanowią koszt uzyskania przychodu?

Pani zdaniem wydatek poniesiony na dokształcanie w przedstawionym wyżej zakresie podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z treścią art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23.

Wg generalnej klauzuli zawartej w tym przepisie wydatek poniesiony przez podatnika stanowi koszt uzyskania przychodu jeżeli:

  • służy osiągnięciu przychodu tzn. pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym lub gospodarczym ze źródłem przychodu,
  • nie został wymieniony przez ustawodawcę w art.23 cytowanej ustawy.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, do których zalicza się studia, nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do obciążenia ich wartością kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego uprawnienia konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a celem, jakim jest osiągnięcie przychodu lub zamiar osiągnięcia przychodu. Za wydatki uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza uznać należy wyłącznie wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności.

Podjęcie przez Panią kształcenia w Studium Podyplomowym na kierunku zgodnym z zakresem wykonywanej działalności związane jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, co ma wpływ na jakość świadczonych usług, a tym samym uzyskanie bądź podwyższenie przychodu.

Zatem poniesione przez Panią wydatki na czesne studiów podyplomowych stanowią koszt uzyskania przychodu.

Odnosząc się zatem do przedstawionego przez Panią we wniosku stanowiska w zakresie księgowania w koszty działalności gospodarczej opłaty za Studia Podyplomowe na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stwierdzić należy, iż jest ono prawidłowe.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika