Czy dotacja otrzymana z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na wdrożenie systemu jakości (...)

Czy dotacja otrzymana z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na wdrożenie systemu jakości specyficznego dla przemysłu spożywczego jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych ?

W dniu 16 lutego 2005 r. złożył Pan do tutejszego Urzędu Skarbowego wniosek w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczący zwolnienia dotacji na wdrożenie systemu jakości specyficznego dla przemysłu spożywczego.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku ponosił Pan koszty związane z wdrożeniem w/w programu, natomiast w sierpniu 2004 r. otrzymał dotację z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w wysokości 60% wartości netto poniesionych wydatków.
Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 21 ust. 1 pkt 47c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) są wolne od podatku dochodowego kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości została utworzona w 2001 r. na podstawie ustawy z dnia 09.11.2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jest państwową agencja realizująca programy pomocowe, w szczególności w zakresie wspierania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.

Porady prawne

Zatem kwota dotacji otrzymanej od Agencji, finansowanej z polskich środków budżetowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z brzmieniem przepisów art. 23 ust. 1 pkt 31 i pkt 56 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku, gdy podatnik otrzyma środki pieniężne pochodzące z wymienionych źródeł - sfinansowane przez niego wydatki i koszty z tych źródeł nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Jednocześnie z przepisu tego wynika, że wydatki i koszty sfinansowane z innych dochodów wymienionych w art. 21 updof - mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Również wydatki w części niepokrytej dotacją stanowić będą koszty uzyskania przychodów.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia, traci swoja moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika