Czy fakt zameldowania od roku 1981 w przypadku zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (...)

Czy fakt zameldowania od roku 1981 w przypadku zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w wyniku przekształcenia w miesiącu lutym 2007r., będzie uprawniał do skorzystnia ze zwolnienia przedmiotowego zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. z późn, zm) w momencie sprzedaży powyższego lokalu w najbliższym czasie w trakcie roku 2007.

Dnia 28 marca 2007 roku do tut. urzędu wpłynął wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczących zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat od daty nabycia.

1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w miesiącu lutym bieżącego roku dokonał Pan przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W najbliższym czasie zamierza Pan dokonać sprzedaży powyższego prawa, i przeznaczyć uzyskaną ze sprzedaży kwotę na dokończenie budowy domu jednorodzinnego. Informuje Pan Urząd, iż w powyższym lokalu zamieszkuje od 1981 r. Wątpliwością zawartą we wniosku jest informacja o konieczności zapłaty 19 % podatku dochodowego z tytułu planowanej sprzedaży.

Porady prawne

2. Pytanie podatnika:Czy fakt zameldowania od roku 1981 w przypadku zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w wyniku przekształcenia w miesiącu lutym 2007 r., będzie uprawniał do skorzystnia ze zwolnienia przedmiotowego zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r z późn, zm) w momencie sprzedaży powyższego lokalu w najbliższym czasie w trakcie roku 2007.

3. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:Zdaniem Pana fakt zameldowania w powyższym lokalu mieszkalnym od roku 1981 uprawnia do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 126. Czyli zgodnie z tym przepisem, jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, to przychody uzyskane z odpłatnego zbycia tego budynku lub lokalu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

4. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach stwierdza co następuje:Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) -c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Dz.U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust.2:a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,Dochód powyższy powstaje, jeżeli odpłatne zbycie:nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.Zgodnie z art. 30 e ust. 1 - od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku zawartą w ust. 2 jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonych zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust.

6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22 h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45 za rok podatkowy w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami, (przychodami) z innych źródeł. W artykule 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca zawarł zwolnienie przedmiotowe, które obejmuje przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,b) lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, c) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,d) prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.Podkreślenia wymaga, iż powyższe zwolnienie ma zastosowanie do nowych zasad opodatkowania, które mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw, nabytych dopiero od dnia 1 stycznia 2007 r., natomiast do lokali i budynków nabytych przed tym dniem należy stosować stare zasady, czyli opodatkowanie 10 % podatkiem od uzyskanego przychodu. Nowe zasady obejmują nowe zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że do okresu zameldowania, warunkującego zwolnienie od podatku, nie może być uwzględniony okres zameldowania przed dniem 1 stycznia 2007 r., również wówczas gdy w dniu wejścia w życie zmian podatnik był właścicielem budynku lub lokalu, ponieważ w takim przypadku mają zastosowanie stare zasady opodatkowania. Fakt, iż od roku 1981 zamieszkuje Pan w powyższym lokalu i posiada w nim zameldowanie na pobyt stały, nie stanowi przesłanki do zastosowania powyższego zwolnienia przedmiotowego zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 126 w/w ustawy. W przedstawionym przez Pana stanie faktycznym powyższy okres zameldowania bezpośrednio związany z w/w ulgą liczy się od chwili nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, czyli zgodnie z informacjami zawartymi we wniosku jest to konkretny dzień miesiąca lutego. W przypadku dokonania odpłatnego zbycia w/w spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, przed upływem 12 miesięcy od daty uzyskania tego prawa, będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego wynoszącego 19 % podstawy obliczenia podatku wynikającej z art. 30 e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym. Zatem stanowisko strony w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązujacego w dacie zaistnienia zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego i faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Zgodnie z treścią art. 14 b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwy organ podatkowy i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika