1. Czy menedżer za przychody uzyskane z tytuł zarządzania sklepem, zaliczane do przychodów z działalności (...)

1. Czy menedżer za przychody uzyskane z tytuł zarządzania sklepem, zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, za które otrzymuje stałe, miesięczne wynagrodzenie, plus bonus za wyniki w sklepie i na które na koniec roku Sp. z o.o. sporządzi PIT-8B, może wystawiać co miesiąc fakturę VAT ze stawką zwolnioną od podatku od towarów i usług i ujmować ją w ewidencji sprzedaży?
2. Czy przychody z działalności wykonywanej osobiście w zakresie usług menedżerskich są zwolnione z podatku VAT?
3. Czy sposób naliczania podatku dochodowego od osób fizycznych wykazany przez Sp. z o.o. jest zgodny z ustawą o podatku dochodowym?
4. Czy w przypadku gdy wystąpi konieczność wystawienia faktury za usługi menedżerskie ze stawką zwolnioną od podatku VAT, należy traktować koszty związane z w/w usługami jako związane ze sprzedażą zwolnioną od podatku od towarów i usług oraz opodatkowaną, wykazaną w pozycji 52, 53 deklaracji VAT-7?

Pismem z dnia 19.03.2004 r. (data wpływu do Urzędu 22.03.2004 r.) Pan W., prowadzący działalność gospodarczą zwrócił się z prośbą o zajęcie stanowiska w następujących sprawach.

Podatnik jest osobą fizyczną prowadząca od 1999 r. jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowaną na ogólnych zasadach w ramach, której świadczy usługi menedżerskie na rzecz Sp. z o.o. z siedzibą w S. Strona jest również podatnikiem podatku od towarów i usług. Zakres świadczonych przez Podatnika usług obejmuje: zarządzanie działalnością sklepu, pośrednictwo sprzedaży, zabezpieczenie majątku w postaci powierzonych środków trwałych, zarządzanie pracą zatrudnionych w sklepie oraz utrzymania czystości. Za wykonane usługi Podatnik wystawiał faktury VAT ze stawką 22% i ujmował je w ewidencji sprzedaży. Od 01 stycznia 2004 r. zleceniodawca Podatnika sporządził aneks do umowy, w której wyodrębnił czynności mieszczące się w zakresie zarządzania tzn. zaliczane do działalności wykonywanej osobiście, oraz czynności zaliczane do pozarolniczej działalności gospodarczej.

    W związku z powyższym Podatnik pyta:
  • Czy menedżer za przychody uzyskane z tytuł zarządzania sklepem, zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, za które otrzymuje stałe, miesięczne wynagrodzenie, plus bonus za wyniki w sklepie i na które na koniec roku Sp. z o.o. sporządzi PIT-8B, może wystawiać co miesiąc fakturę VAT ze stawką zwolnioną od podatku od towarów i usług i ujmować ją w ewidencji sprzedaży?
  • Czy przychody z działalności wykonywanej osobiście w zakresie usług menedżerskich są zwolnione z podatku VAT?
  • Czy sposób naliczania podatku dochodowego od osób fizycznych wykazany przez Sp. z o.o. jest zgodny z ustawą o podatku dochodowym?
  • Czy w przypadku gdy wystąpi konieczność wystawienia faktury za usługi menedżerskie ze stawką zwolnioną od podatku VAT, należy traktować koszty związane z w/w usługami jako związane ze sprzedażą zwolnioną od podatku od towarów i usług oraz opodatkowaną, wykazaną w pozycji 52, 53 deklaracji VAT-7?

Zdaniem podatnika zmiana art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mająca na celu wyłączenie możliwości opodatkowania przychodów menedżerów w ramach własnej firmy, spowodowała, iż lawinowo narastają problemy związane z ich rozliczeniem. Nie ma wątpliwości co do tego, że menedżer może prowadzić własną firmę, świadcząc usługi tego rodzaju działalności. Jednak od 01 stycznia 2004 r. art. 13 pkt 9 updof wyraźnie stanowi, iż za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem (itp.), w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

Tak więc na potrzeby updof nie ma znaczenia, czy menedżer jest zarejestrowanym przedsiębiorcą. Ustawodawca mówi bowiem wyraźnie:- jego przychody i tak nie są przychodami z działalności gospodarczej. Wprowadzenie reguły ?mimo, że prowadzi działalność, to jej nie prowadzi ?budzi zrozumiałe kontrowersje. W związku z tym w praktyce pojawiło się już wiele interpretacji kwestionujących przyjętą przez ustawodawcę zasadę. Zwraca się uwagę na to, iż o sposobie opodatkowania przesądzić powinien charakter umowy i wykonywanych na jej podstawie czynności. Poza tym, jak wynika z art. 5a pkt 6 updof, przychody z działalności gospodarczej nie są zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Art. 13 pkt 9, który nakazuje zaliczyć przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej przez menedżerów do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, jest sprzeczny z tą regulacją.

Zdaniem Podatnika wydaje się, że przy takiej sprzeczności należy dać prymat definicji pozarolniczej działalności gospodarczej zawartej w art. 5a pkt 6 updof, co prowadzi do wniosku, że przychody menedżerów prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą nie są przychodami z działalności wykonywanej osobiście.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji Podatkowej (Dz. U nr 137, poz. 926 ze zm.), naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu w zakresie dot. podatku dochodowego od osób fizycznych, informuje że zgodnie z art. 13 pkt 9 stawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. z 2000 Dz. U. nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust 1 pkt 2 uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnych charakterze, w tym przychody tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej ? z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7, tj. otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powołania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Oznacza to, iż przychody uzyskane na podstawie umów wymienionych w tym przepisie, nawet jeżeli są wykonywane w ramach działalności gospodarczej, są traktowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Z przedłożonego aneksu nr 1/2004 do umowy o zarządzanie sklepem z dnia 01.04.2001 r. zawartego przez Podatnika z Spółką z o.o. wynika, iż w ramach umowy będą świadczone usługi mieszczące się w zakresie zarządzania tj. zarządzanie działalnością sklepu, zarządzanie i kontrola nad zabezpieczeniem majątku w postaci powierzonych środków trwałych, obrotowych i wyposażeniem, zarządzanie pracą zatrudnionych w sklepie pracowników, oraz nie mieszczące się w zakresie zarządzania tj. usługi pośrednictwa sprzedaży, utrzymania czystości w sklepie, usługi transportowe i usługi obszywania wykładzin.

W związku z powyższym przychody ze świadczonych przez Pana usług dot. zarządzania sklepem są przychodami uzyskanymi na podstawie umowy o zarządzaniu przedsiębiorstwem i należy je zakwalifikować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście na podstawie art. 13 pkt 9 updof.
Natomiast przychody z pozostałych usług nie wchodzących w zakres zarządzania przedmiotowym przedsiębiorstwem należy zakwalifikować jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Uwzględniając powyższe, zgodnie z § 67 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia Min. Fin. z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.) czynności o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176) są przedmiotowo zwolnione od podatku VAT.

Natomiast przychody z pozostałych usług nie wchodzących w zakres zarządzania przedsiębiorstwem, zakwalifikowane jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają opodatkowani stawką 22% podatku VAT.

Pan W. jako Podatnik dokonujący sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku obowiązany jest na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 55 z późn. zm.) do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną, a zgodnie z ust. 2 art. 20 może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1 art. 20 ustawy, podatnik może także zmniejszyć podatek należny o taką część podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi wartości sprzedaży ogółem (art. 20 ust. 3 w/w ustawy).

Powyższe dotyczy stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika