Czy wykonane usługi przez biegłego rzeczoznawcę na rzecz urzędów skarbowych powinny być opodatkowane (...)

Czy wykonane usługi przez biegłego rzeczoznawcę na rzecz urzędów skarbowych powinny być opodatkowane jak umowy - zlecenia, w przypadku prowadzenia przez niego działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej w zakresie rzeczoznastwa majątkowego?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 31.03.2005 r., data wpływu 07.04.2005 r. uzupełnionego w dniu 25.04.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko, iż w przypadku świadczenia usług biegłego rzeczoznawcy na rzecz urzędów skarbowych, których zakres pokrywa się z zakresem działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki cywilnej, zleceniodawca jest zobowiązany do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy, jest prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

Ze złożonego wniosku wynika, że jest Pan rzeczoznawcą majątkowym, biegłym sądowym oraz biegłym skarbowym. Z usług Pana jako biegłego do spraw szacowania nieruchomości i majątku ruchomego korzystają urzędy skarbowe w celu prawidłowego ustalenia zobowiązań podatkowych w toczących się sprawach i w związku z tym zawierają stosowne umowy na wykonanie usług. Usługi świadczone przez Pana wchodzą w zakres działalności gospodarczej: rzeczoznawstwo majątkowe, prowadzonej w formie spółki cywilnej.
We wniosku zwrócił się Pan m. in. z zapytaniem czy wykonywane usługi na rzecz urzędów skarbowych powinny być opodatkowane jak umowy - zlecenia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż osiąga Pan przychody z tytułu osobiście wykonywanej działalności na zlecenie organów administracji państwowej tj. urzędów skarbowych, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.). W myśl art. 13 pkt 6 w/w ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10 i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej lub samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.
Zasady pobierania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 6 zostały określone w art. 41 i art. 42 w/w ustawy. W myśl art. 41 ust. 1 ustawy płatnicy są obowiązani pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b.
Z kolei, na podstawie art. 42 ust. 1 cyt. ustawy płatnicy przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika. Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 42 ust. 2 cyt. ustawy płatnicy są obowiązani w terminie do końca lutego następującego po roku podatkowym przesłać podatnikom oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone w/g ustalonego wzoru.

We wniosku niesłusznie zaliczył Pan świadczone usługi na rzecz urzędów skarbowych, jako usługi wykonywane w ramach umowy zlecenia, które zdefiniowano w art. 13 pkt 8 lit. a cyt. ustawy.
Ponadto, w omawianej sytuacji nie ma znaczenia, iż takie same usługi wykonuje Pan w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej, gdyż są to odrębne źródła przychodu, do których stosuje się odmienne zasady pobierania zaliczek na podatek dochodowy.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika