Pojęcie pracy, wykonywanej w warunkach szkodliwych dla zdrowia

Pytanie:

W jaki sposób definiuje się pojęcie pracy, wykonywanej w warunkach szkodliwych dla zdrowia?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Osoba zatrudniona przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia i o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia jest pracownikiem zatrudnionym w szczególnych warunkach (art. 32 ust. 2 ustawy emerytalnej). Poprawnie z punktu widzenia prawa jest więc określenie praca w szczególnych warunkach, gdyż pojęcie praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia występuje w Kodeksie pracy w odniesieniu do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Bartek

4.11.2012 17:45:29

Re: Pojęcie pracy, wykonywanej w warunkach szkodliwych dla zdrowia

Pracuję w firmie recyklingowej zajmujacej sie odpadami czyli "smieciarz" jezdze smieciarka a czasami tez laduje kosze do smieciarki.Kilka lat wstecz mielismy normalnie placone przez szefa szkodliwe, jednak teraz juz wszystko uciol przyprowadzil jakis bhpowców ktorzy nam dali jakies czujniki do smieciarek zeby sprawdzic w jakich warunkach kurzu pracujemy wstawilismy je tam gdzie jest kurz nie do wytrzymania , a co sie okazalo przez bhpowcow ze wszystko jest wporzadku i tak sie szkodliwe skanczylo.Czy jest to zgodne z prawem i czy mozna ta sprawe pozniej jakos wygrac w sadzie jezeli bedzie sie chcialo pojsc na emeryture wczesniejsza?

Bartek

4.11.2012 17:43:9

Re: Pojęcie pracy, wykonywanej w warunkach szkodliwych dla zdrowia

Pracuję w firmie recyklingowej zajmujacej sie odpadami czyli "smieciarz" jezdze smieciarka a czasami tez laduje kosze do smieciarki.Kilka lat wstecz mielismy normalnie placone przez szefa szkodliwe, jednak teraz juz wszystko uciol przyprowadzil jakis bhpowców ktorzy nam dali jakies czuniki do smieciarek zeby sprawdzic w jakich warunkach kurzu pracujemy wstawilismy je tam gdzie jest kurz nie do wytrzymania , a co sie okazalo przez bhpowcow ze wszystko jest wporzadku i tak sie szkodliwe skanczylo.Czy jest to zgodne z prawem i czy morzna ta sprawe puzniej jakos wygrac w sadzie jezeli bedzie sie chcialo pujsc na emeryture wczesniejsza?

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY