Opłaca się zapytać - interpretacja przepisów podatkowych przez urząd skarbowy - stan do 1 lipca 2007 r.

 

Kto dokonuje pisemnej interpretacji przepisów na wniosek przedsiÄ™biorcy?

Zgodnie z art. 10 ustawy o swobodzie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej przedsiÄ™biorca może zÅ‚ożyć do wÅ‚aÅ›ciwego organu wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiÄ…zek Å›wiadczenia przez przedsiÄ™biorcÄ™ daniny publicznej, w jego indywidualnej sprawie. Tym „wÅ‚aÅ›ciwym organem” jest najczęściej urzÄ…d skarbowy oraz wójt, burmistrz (prezydent), starosta lub marszaÅ‚ek województwa. Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej organy te na pisemny wniosek podatnika majÄ… obowiÄ…zek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy siÄ™ postÄ™powanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postÄ™powanie przed sÄ…dem administracyjnym.

Wniosek o wydanie interpretacji skÅ‚ada siÄ™ do wÅ‚aÅ›ciwego naczelnika urzÄ™du skarbowego, naczelnika urzÄ™du celnego lub wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starosty albo marszaÅ‚ka województwa.

 

Który urzÄ…d jest wÅ‚aÅ›ciwy dla poszczególnych podatków?

To, który urzÄ…d jest wÅ‚aÅ›ciwy zależy od tego, z jakim podatkiem mamy problem.

Wniosek o urzÄ™dowÄ… interpretacjÄ™ przepisów należy wnieść:

  • w przypadku wÄ…tpliwoÅ›ci dotyczÄ…cych podatku dochodowego od osób fizycznych – do urzÄ™du skarbowego wÅ‚aÅ›ciwego ze wzglÄ™du na miejsce zamieszkania osoby skÅ‚adajÄ…cej wniosek (bÄ™dzie to ten sam urzÄ…d, w którym co rok skÅ‚adamy deklaracjÄ™ podatkowÄ… do 30 kwietnia);
  • w przypadku wÄ…tpliwoÅ›ci dotyczÄ…cych podatku dochodowego od osób prawnych - wÅ‚aÅ›ciwy miejscowo bÄ™dzie urzÄ…d skarbowy wedÅ‚ug adresu siedziby tej osoby prawnej wynikajÄ…cej z odpowiedniego rejestru;
  • jeÅ›li wÄ…tpliwość dotyczy podatku VAT wÅ‚aÅ›ciwy jest co do zasady naczelnik urzÄ™du skarbowego wÅ‚aÅ›ciwy ze wzglÄ™du na miejsce wykonywania czynnoÅ›ci podlegajÄ…cych opodatkowaniu podatkiem od towarów i usÅ‚ug.
  • jeÅ›li zapytanie podatnika dotyczy podatku od spadków i darowizn wÅ‚aÅ›ciwy jest:

1. w sprawach spadku i zachowku – urzÄ…d skarbowy wÅ‚aÅ›ciwy dla miejsca poÅ‚ożenia przedmiotów majÄ…tkowych nabytych w drodze spadku (czyli urzÄ…d skarbowy w którego okrÄ™gu znajduje siÄ™ np. nieruchomość otrzymana w spadku),

2. w sprawach darowizny:

  • jeżeli przedmiotem darowizny jest nieruchomość, użytkowanie wieczyste, spóÅ‚dzielcze wÅ‚asnoÅ›ciowe prawo do lokalu mieszkalnego, spóÅ‚dzielcze prawo do lokalu użytkowego lub prawo do domu jednorodzinnego w spóÅ‚dzielni mieszkaniowej – urzÄ…d skarbowy wÅ‚aÅ›ciwy ze wzglÄ™du na miejsce poÅ‚ożenia nieruchomoÅ›ci,
  • jeżeli przedmiotem darowizny sÄ… rzeczy ruchome (np. samochód, meble) – urzÄ…d skarbowy wÅ‚aÅ›ciwy ze wzglÄ™du na miejsce zamieszkania lub adresu siedziby darczyÅ„cy w dniu przyjÄ™cia darowizny przez obdarowanego, a jeżeli darczyÅ„ca nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w kraju - wedÅ‚ug miejsca zamieszkania obdarowanego.

 

A jeśli złożę wniosek do niewłaściwego urzędu?

Jeżeli organ podatkowy, do którego wniosek wniesiono, jest niewÅ‚aÅ›ciwy w sprawie, powinien niezwÅ‚ocznie przekazać ten wniosek organowi wÅ‚aÅ›ciwemu, zawiadamiajÄ…c o tym wnoszÄ…cego podanie.

 

Kiedy podatnik nie może zadać pytania?

Organ podatkowy udzieli podatnikowi odpowiedzi na pytanie do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach tylko wówczas jeÅ›li w ich sprawie nie toczy siÄ™ postÄ™powanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postÄ™powanie przed sÄ…dem administracyjnym. W takiej sytuacji organ podatkowy odmawia udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie.

 

 

Jak zadać pytanie?

We wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów podatkowych podatnik jest obowiÄ…zany do wyczerpujÄ…cego przedstawienia stanu faktycznego oraz wÅ‚asnego stanowiska w sprawie. Podatnik powinien zatem koniecznie opisać dokÅ‚adnie swojÄ… sytuacjÄ™ i przedstawić dokÅ‚adnie swojÄ… wÄ…tpliwość co do zastosowania przepisów oraz podać wÅ‚asnÄ… interpretacjÄ™ tych przepisów. Dodać należy, że podatnik powinien zadać pytanie we wÅ‚asnej, a nie w cudzej sprawie. Fakt, iż urzÄ…d skarbowy udzieliÅ‚ jakiejÅ› osobie odpowiedzi korzystnej dla innego podatnika nie odnosi skutku opisanego w tej poradzie wobec tego innego podatnika. UrzÄ™dowa interpretacja urzÄ™du skarbowego wywiera skutek opisany w tej poradzie, tylko wówczas, gdy jest ona wydana w indywidualnej sprawie tego podatnika, który zÅ‚ożyÅ‚ wniosek o wydanie tej interpretacji.

 

A jeśli wniosek o udzielenie odpowiedzi jest niekompletny?

Jeżeli wniosek nie speÅ‚nia wymogów okreÅ›lonych powyżej, organ podatkowy wzywa wnoszÄ…cego podanie do usuniÄ™cia braków w terminie 7 dni, z pouczeniem, że niewypeÅ‚nienie tego warunku spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

 

Co zawiera odpowiedź urzędu?

Interpretacja urzÄ™du zawiera ocenÄ™ prawnÄ… stanowiska pytajÄ…cego z przytoczeniem przepisów prawa. Odpowiedź urzÄ™du skarbowego wydawana jest w formie postanowienia, co oznacza, że w wypadku, gdy podatnik nie zgadza siÄ™ z wydanÄ… przez urzÄ…d interpretacjÄ… możliwe jest zÅ‚ożenie zażalenia na to postanowienie (najczęściej do izby skarbowej).

 

 

Jakie znaczenie ma odpowiedź urzędu skarbowego?

Interpretacja urzÄ™du skarbowego nie jest wiążąca dla podatnika, co oznacza, że podatnik nie jest zobowiÄ…zany zastosować siÄ™ do niej. Jeżeli jednak podatnik zastosuje siÄ™ do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji okreÅ›lajÄ…cej lub ustalajÄ…cej ich zobowiÄ…zanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, zawierajÄ…cego urzÄ™dowÄ… interpretacjÄ™, jeżeli taka decyzja byÅ‚aby niezgodna z interpretacjÄ… zawartÄ… w tym postanowieniu. Oznacza to również, iż zastosowanie siÄ™ do interpretacji urzÄ™du nie może podatnikowi szkodzić. W zakresie wynikajÄ…cym z zastosowania siÄ™ do interpretacji podatnikowi nie okreÅ›la siÄ™ albo nie ustala zobowiÄ…zania podatkowego dopóki interpretacja urzÄ™du skarbowego pozostaje w mocy (dopóki postanowienie zawierajÄ…ce interpretacjÄ™ nie zostanie uchylone na zasadach opisanych poniżej), a także nie ustala dodatkowego zobowiÄ…zania w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usÅ‚ug, jak również nie wszczyna siÄ™ postÄ™powania w sprawach o przestÄ™pstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postÄ™powanie wszczÄ™te w tych sprawach umarza siÄ™ oraz nie stosuje siÄ™ innych sankcji wynikajÄ…cych z przepisów prawa podatkowego i przepisów karnych skarbowych. JeÅ›li zatem podatnik zastosuje przepisy podatkowe w ten sposób, który zasugeruje mu w swojej interpretacji urzÄ…d skarbowy, urzÄ…d nie bÄ™dzie mógÅ‚ ustalić zobowiÄ…zania podatkowego sprzecznie z wydanÄ… przez siebie interpretacjÄ…, chyba że postanowienie zawierajÄ…ce tÄ… interpretacjÄ™ zostanie uchylone. Zastosowanie siÄ™ do interpretacji urzÄ™dowej daje wiÄ™c podatnikowi pewność, że nie zostanie obciążony wyższym podatkiem z powodu błędnej interpretacji przepisów (co ma szczególne znaczenie przy skomplikowanym i nieprecyzyjnym prawie podatkowym obowiÄ…zujÄ…cym w Polsce).

 

Kiedy postanowienie zawierające urzędową interpretację może zostać uchylone?

Fakt, iż postanowienie zawierajÄ…ce urzÄ™dowÄ… interpretacjÄ™ może zostać uchylone osÅ‚abiaÅ‚oby znaczenie tej instytucji dla podatników, a w szczególnoÅ›ci skutki tego uchylenia mogÅ‚yby stanowić zagrożenie dla tych osób, które zastosowaÅ‚y siÄ™ do interpretacji urzÄ™du. Na szczęście ustawodawca postanowiÅ‚, że postanowienie, w którym przedstawiona jest urzÄ™dowa interpretacja może zostać zmienione lub uchylone przez organ odwoÅ‚awczy (czyli najczęściej izbÄ™ skarbowÄ…) tylko wówczas gdy:

  • uzna, że zażalenie wniesione przez podatnika zasÅ‚uguje na uwzglÄ™dnienie (czyli na skutek wniesienia odwoÅ‚ania przez podatnika), lub
  • z urzÄ™du, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo TrybunaÅ‚u Konstytucyjnego lub Europejskiego TrybunaÅ‚u SprawiedliwoÅ›ci, w tym także, jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.

Ta druga podstawa uchylenia postanowienia, a w konsekwencji pozbawienia mocy interpretacji urzÄ™du skarbowego mogÅ‚aby nieść za sobÄ… zagrożenie, że podatnik zostanie zobligowany do zwrotu kwoty podatku, której nie zapÅ‚aciÅ‚ przez to, że urzÄ…d skarbowy wydaÅ‚ błędnÄ… interpretacjÄ™, nastÄ™pnie uchylonÄ… przez izbÄ™ skarbowÄ…. Jednakże ustawodawca zdecydowaÅ‚, że zmiana albo uchylenie postanowienia wywiera skutek poczÄ…wszy od rozliczenia podatku za miesiÄ…c nastÄ™pujÄ…cy po miesiÄ…cu, w którym decyzja zostaÅ‚a dorÄ™czona podatnikowi, a gdy zmiana lub uchylenie postanowienia dotyczy podatków rozliczanych za rok podatkowy - poczÄ…wszy od rozliczenia podatku za rok nastÄ™pujÄ…cy po roku, w którym decyzja zostaÅ‚a dorÄ™czona podatnikowi. Zatem nawet jeÅ›li postanowienie zawierajÄ…ce urzÄ™dowÄ… interpretacjÄ™ zostanie uznane przez izbÄ™ skarbowÄ… za błędne, co spowoduje jego uchylenie, zastosowanie siÄ™ podatnika do tej „uchylonej interpretacji” nie bÄ™dzie rodziÅ‚o obowiÄ…zku zwrotu ewentualnych „niedopÅ‚aconych” kwot podatku lub „nadużytych” zwolnieÅ„ bÄ…dź ulg. Decyzja uchylajÄ…ca postanowienie, zawierajÄ…ce urzÄ™dowÄ… interpretacjÄ™ bÄ™dzie bowiem wywoÅ‚ywaÅ‚a skutki tylko „na przyszÅ‚ość”.

Dodatkowo, jeÅ›li podatnik zakwestionuje decyzjÄ™ uchylajÄ…cÄ… postanowienie, zawierajÄ…cÄ… korzystnÄ… dla niego interpretacjÄ™ urzÄ™du skarbowego i wystÄ…pi ze skargÄ… do sÄ…du administracyjnego, decyzja izby skarbowej nie podlega natychmiastowemu wykonaniu, ale jej wykonanie jest wstrzymane do momentu zakoÅ„czenia postÄ™powania przed sÄ…dem administracyjnym. Jest to rozwiÄ…zanie bardzo korzystne dla podatnika, gdyż zapobiega przedwczesnemu wykonywaniu decyzji, co ma znaczenie szczególnie w sytuacji, gdy sÄ…d administracyjny uzna za sÅ‚usznÄ… interpretacjÄ™ urzÄ™du skarbowego, uchylonÄ… nastÄ™pnie przez decyzjÄ™ izby skarbowej.

 

Pamiętaj, że:

  • z pytaniem do urzÄ™du skarbowego może również wystÄ…pić pÅ‚atnik i inkasent podatku (np. pracodawca, który jest pÅ‚atnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych swoich pracowników),
  • jeÅ›li uważasz, że odpowiedź urzÄ™du skarbowego jest błędna, nie musisz siÄ™ do niej stosować, ale wiąże siÄ™ to z ryzykiem, że urzÄ…d skarbowy tak samo zinterpretuje przepisy przy ustalaniu Twojego zobowiÄ…zania podatkowego, wiÄ™c bezpieczniej jest zÅ‚ożyć zażalenie na wydane postanowienie do izby skarbowej,
  • wniesienie wniosku o urzÄ™dowÄ… interpretacjÄ™ podlega opÅ‚acie skarbowej w wysokoÅ›ci 5 zÅ‚,
  • ostateczne postanowienia oraz decyzje dotyczÄ…ce interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach zamieszczane sÄ… na stronie internetowej wÅ‚aÅ›ciwej odpowiednio izby skarbowej lub izby celnej, bez podania danych identyfikujÄ…cych podatnika, pÅ‚atnika lub inkasenta.

 

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej (Dz. U. 2004 r., Nr 173, poz. 1807),
  • ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. Przepisy wprowadzajÄ…ce ustawÄ™ o swobodzie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej (Dz. U. 2004 r. Nr 173, poz. 1808),
  • ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 1997 r., Nr 137, poz. 926),
  • rozporzÄ…dzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci organów podatkowych (Dz. U. 2002 r., Nr 240, poz. 2069).

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.