Spółka prowadzi działalność rolniczą oraz pozarolniczą działalność gospodarczą. Zgodnie (...)

Spółka prowadzi działalność rolniczą oraz pozarolniczą działalność gospodarczą. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lit e dochody z działalności pozarolniczej są wolne od podatku, jeżeli zostaną przeznaczone na działalność rolniczą oraz jeżeli udział przychodów z działalności rolniczej powiększony o wartość zużytych do przetwórstwa surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji rolnej stanowi, 60% wszystkich przychodów. Jednym ze źródeł przychodów Spółki są dopłaty z Agencji Rynku Rolnego. Dopłaty te otrzymujemy do każdej sprzedanej tony pszenicy. Czy dopłaty te przy ustaleniu struktury dochodów możemy traktować jako przychody z działalności rolniczej. Naszym zdaniem tak.

Zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego na żądanie podatnika jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z treści złożonego zapytania wynika, że Spółka prowadzi działalność rolniczą oraz pozarolniczą działalność gospodarczą. Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( j. t. Dz. U.z 2000 r. nr 54 , poz. 654 ze zm.) dochody z działalności pozarolniczej są wolne od podatku, jeżeli zostaną przeznaczone na działalność rolniczą oraz udział przychodów z działalności rolniczej powiększony o wartość zużytych do przetwórstwa surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji rolnej stanowi, co najmniej 60 % wszystkich przychodów. Jednym ze żródeł przychodów Spółki są dopłaty z Agencji Rynku Rolnego otrzymywane do każdej sprzedanej tony pszenicy. Zdaniem Spółki dopłaty otrzymywane od Agencji Rynku Rolnego przy ustalaniu struktury przychodów można traktować jako dochody z działalności rolniczej.

Porady prawne

Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym przez Spółkę oraz w oparciu o obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, że przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 e w/w ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych stanowiący o zwolnieniu dochodów podatników z działalności pozarolniczej w tym z działów specjalnych produkcji rolnej - w części przeznaczonej na działalność rolniczą o której mowa w art. 2 ust. 2, warunkuje uzyskanie tego zwolnienia od udziału przychodów uzyskanych w poprzednim roku podatkowym, a w przypadku rozpoczęcia działalności w pierwszym roku podatkowym z działalności rolniczej i pozarolniczej w tym z działów specjalnych produkcji rolnej. Zwolnienie z opodatkowania dotyczy tylko tych podatników których udział przychodów z działalności rolniczej, ustalony zgodnie z art. 12-14 powiększony o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej stanowił co najmniej 60 % przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności.

Powołany przepis art. 2 ust. 2 w/w ustawy stanowi o tym co należy rozumieć pod poję-ciem działalności rolniczej ? działalność rolnicza polega na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nie przetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego hodowlanego ....? Z przepisu tego wynika, że kwoty dopłat do sprzedaży produktów rolnych w tym pszenicy nie są zaliczane do działalności rolniczej, zatem przy wyliczaniu udziału przychodów uzyskanych z działalności rolniczej oraz przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej należy je traktować jako przychody uzyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zatem stanowisko Spółki przedstawione w złożonym zapytaniu jest nieprawidłowe i nie znajduje potwierdzenia w obowiązującym stanie prawnym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika