Czy usługi brukarskie wykonywane przy obiektach związanych z infrastrukturą budowlaną, tzn. przy (...)

Czy usługi brukarskie wykonywane przy obiektach związanych z infrastrukturą budowlaną, tzn. przy obiektach budowlanych, powinny być opodatkowane stawką ryczałtu w wysokości 5,5%, a pozostałe usługi brukarskie wykonywane w obrębie dróg i mostów itp. powinny być opodatkowane stawką 8,5%?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 19 maja 2005 r. (wpływ 20.05.05 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

We wniosku z dnia 19.05.2005 r. przedstawił Pan następujący stan faktyczny. Prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w zakresie usług brukarskich oraz pozostałych robót budowlanych. Wykonywane usługi brukarskie zakwalifikowane są w Polskiej Klasyfikacji Działalności pod Nr 45.23A, natomiast pozostałe roboty budowlane pod Nr 45.45.2.Wykonywane usługi brukarskie opodatkowuje Pan stawką ryczałtu 8,5%, natomiast do wykonywanych pozostałych usług budowlanych stosuje Pan stawkę w wysokości 5,5%.

Wobec powyższego precyzuje Pan następujące zapytanie:
Czy usługi brukarskie wykonywane przy obiektach związanych z infrastrukturą budowlaną, tzn. przy obiektach budowlanych, powinny być opodatkowane stawką ryczałtu w wysokości 5,5%, a pozostałe usługi brukarskie, wykonywane w obrębie dróg i mostów itp., powinny być opodatkowane stawką 8,5%?

Zgodnie z definicją zawartą w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) -dalej uzpd - działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 1997 r. Nr 42, poz. 264 ze zm.). Przepisy ustawy o podatku zryczałtowanym przewidują stosowanie zróżnicowanych stawek ryczałtu w zależności od zakresu wykonywania przez podatnika działalności gospodarczej. I tak stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b uzpd - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej oraz zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy - 5,5% przychodów z robót budowlanych. Wg powyższej Klasyfikacji roboty budowlane zostały zaliczone do sekcji F - Roboty budowlane, dział 45 - Roboty budowlane.
Dział ten obejmuje:
a) prace polegające na wznoszeniu nowych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, począwszy od przygotowania terenu przez zróżnicowany zakres robót ziemnych, fundamentowych (stan zerowy), wykonywanie elementów nośnych, przegród budowlanych, układanie i pokrywanie dachów (stan surowy) oraz robót montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych,
b) w dziale tym mieszczą się prace związane z przebudową, rozbudową, nadbudową, modernizacją, odbudową i remontem już istniejących budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, prace związane z inżynierią lądową i wodną,
c) instalowanie budynków i budowli z prefabrykatów, instalowanie konstrukcji stalowych.

Z uwagi na powyższe, wg PKWiU do robót budowlanych zaliczamy zarówno prace związane z wznoszeniem różnego rodzaju budynków, jak również mostów, wiaduktów, dróg itp.

Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a uzpd ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z robót budowlanych.

Tak więc prace brukarskie wykonywane w obrębie dróg i mostów zaliczone będą do robót budowlanych, a przychody uzyskane z tego tytułu podlegać będą opodatkowaniu ryczałtem wg stawki 5,5% (podobnie jak przychody z tytułu wykonywania prac brukarskich przy innych obiektach budowlanych).

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika