Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Przedmiotem działalności (...)

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Przedmiotem działalności są usługi komputerowe. W 2003 roku uczestniczyła w kursie języka niemieckiego metodą SITA. Zapytuje, czy wydatki poniesione na kurs języka niemieckiego może zaliczyć w koszty działalności firmy?

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. z 2000 r., Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Jak wynika z dyspozycji powyższego zapisu, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć jedynie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów. Podatnik prowadzący działalność gospodarczą powinien wykazać związek między wydatkiem a przychodem, zgodnie z zasadą, że poniesienie kosztu po uwzględnieniu związków przyczynowo - skutkowych doprowadzi do osiągnięcia lub zwiększenia przychodów. Generalnie można przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów należy zatem ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodu. Tak więc samo szkolenie w zakresie nauki języka obcego jest dla właściciela firmy podnoszeniem własnych umiejętności. Aby wydatki związane z tym szkoleniem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu istnieć musi bezpośrednie przełożenie zdobytych umiejętności na powstanie przychodu.

Porady prawne

W przeciwnym przypadku, w myśl art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. b wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych istnieje możliwość skorzystania w 2003 r. z ulgi podatkowej na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika, polegającej na pomniejszeniu podatku dochodowego o 19 % wydatków poniesionych z ww. tytułu, jednak do wysokości obowiązującego limitu, który w 2003 roku wynosi 433,20 zł. Stosowanie tej ulgi nie łączy się ze źródłem przychodu podatnika i dotyczy wydatków związanych wyłącznie z opłaceniem kosztów szkolenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika