Czy podlegają odliczeniu od podatku w ramach dużej ulgi budowlanej wydatki poniesione na budowę domu (...)

Czy podlegają odliczeniu od podatku w ramach dużej ulgi budowlanej wydatki poniesione na budowę domu w przypadku uzyskania pozwolenia na częściowe użytkowanie domu?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na pismo z dnia 30 stycznia 2004 roku w sprawie informacji dotyczącej stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, dotyczącej korzystania z odliczenia wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe, informuje co następuje:

Stosownie do przepisu art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509), podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele (przeznaczone m. in. na budowę budynku mieszkalnego), określone w art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit a-f ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r. Za wydatki poniesione na budowę budynku mieszkalnego, podlegające odliczeniu, uważa się wydatki poniesione do dnia zakończenia procesu budowy, który wyznacza złożone przez podatnika do właściwego organu zawiadomienie o zakończeniu budowy. Złożenie zawiadomienia i brak sprzeciwu ze strony właściwego organu oznacza niejako wykonanie wszystkich niezbędnych prac budowlanych, a zatem późniejsze wykonania np. jakichkolwiek robót wykończeniowych tego budynku, nie uprawnia do skorzystania w stosunku do nich z odliczenia w ramach ulgi na budowę budynku mieszkalnego. W przypadku spełnienia określonych warunków, nawet po zamieszkaniu w budynku można korzystać z przedmiotowej ulgi. Mianowicie, jeżeli organ wydający pozwolenie na użytkowanie budynku stwierdzi, zgodnie z art. 59 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. Nr 89, poz. 414 ze zm.), że budynek spełnia warunki niezbędne do jego użytkowania pomimo niewykonania części robót wykończeniowych lub innych robót budowlanych z nim związanych oraz określi termin ich wykonania, podatnik może zamieszkać w tym budynku i nadal korzystać z dużej ulgi budowlanej.
Z wniesionego pisma wynika, że w miesiącu lipcu 2001 roku uzyskaliście Państwo pozwolenie na częściowe użytkowanie domu tj. parter, zgodnie z decyzją Starosty z dnia 02.07.2001 r. nr WA 7353/25-SU/01. Z niniejszej decyzji wynika, że inwestor zrealizował budynek mieszkalny na podstawie wcześniej wydanego pozwolenia na budowę tzn. część zrealizowanego budynku tj. parter jest ukończona i nadaje się do użytkowania.

Porady prawne

Zatem wydatki poniesione przed tym dniem mogą zostać odliczone w całości w ramach ulgi na budowę budynku mieszkalnego. Z kolei wydatki mieszkaniowe poniesione od następnego dnia po dniu w którym otrzymano pozwolenie na częściowe użytkowanie przedmiotowego budynku powinny zostać odliczone w ramach ulgi na budowę budynku mieszkalnego w części która nie została oddana do użytkowania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika