Co należy rozumieć pod pojęciem 'fabrycznie nowy środek trwały'?

Co należy rozumieć pod pojęciem 'fabrycznie nowy środek trwały'?

W związku z wniesionym zapytaniem z dn. 20.10.2004 r. działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 z zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta udziela poniżej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie ?fabrycznie nowego' środka trwałego.

Preferencyjnej amortyzacji mogą podlegać tylko ?fabrycznie nowe' środki trwałe. Pojęcie ?fabrycznie nowe' nie jest zdefiniowane ani w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych ani w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani w innych przepisach prawa podatkowego.

Porady prawne

Według Słownika Języka Polskiego - Państwowego Wydawnictwa Naukowego ?nowy' oznacza - dopiero co zrobiony, nie używany, nie zniszczony, niedawno nabyty, świeżo powstały, świeżo założony.
Tak więc, opierając się o słownikowe określenia oraz istniejące przepisy w zakresie amortyzacji można przyjąć, że nowe zasady amortyzacji dotyczą środków trwałych, które nie były wcześniej przez kogokolwiek używane (eksploatowane i amortyzowane). W takim znaczeniu fabrycznie nowy środek trwały to wytworzony (wyprodukowany) przez fabrykę (zakład przemysłowy) środek trwały, który przed nabyciem nie był w jakiejkolwiek formie używany. Nie ma zasadniczego znaczenia w jaki sposób środek ten został nabyty. Muszą to być fabrycznie nowe środki trwałe, co oznacza, że powinny one pochodzić bezpośrednio od producenta lub od podmiotów pośredniczących w ich obrocie. Za fabrycznie nowe środki trwałe można również uznać nabyte od innych zbywców, w przypadku gdy uprzednio nie były używane (eksploatowane). Nowe zasady amortyzacji można zastosować zarówno do środków trwałych nabytych, jak i wytworzonych we własnym zakresie.

W świetle powyższego poniesione nakłady przez X w okresie od 05.02.2004 r. do 08.09.2004 r. nie doprowadziły do wytworzenia środka trwałego. Został sprzedany środek trwały w budowie ?Kosz zasypowy', bowiem nie spełnione zostały warunki kompletności i zdatności do użytku.
Zakup zakończonej budowy środka trwałego, który spełnia wymagania techniczne, BHP jest kompletny i zdatny w dniu przyjęcia do użytkowania, w przypadku gdy uprzednio nie był eksploatowany stanowi zakup nowego środka trwałego.

Zgodnie z art. 16k ust. 4 ustawy z dn. 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, preferencyjnej amortyzacji mogą podlegać ?fabrycznie nowe' środki trwałe zaliczone do grupy 3-6 Klasyfikacji Środków Trwałych. Preferencyjne zasady w stosunku do nowych środków trwałych odnoszą się jedynie do roku podatkowego, w którym wprowadzono je do ewidencji środków trwałych. W następnym roku podatkowym podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej zgodnie z zasadami określonymi w art. 16k ust. 1 (metoda degresywna z zastosowaniem współczynnika nie większego niż 2,0) lub art. 16i ustawy (metoda liniowa).

Zgodnie z art. 16h ustawy odpisów amortyzacyjnych dokonuje się do końca miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową środka trwałego lub w którym postawiono go w stan likwidacji, zbyto, lub stwierdzono jego niedobór.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika