Płatnik pyta, czy przekazanie żonie w drodze darowizny środków pieniężnych, których wypłata będzie (...)

Płatnik pyta, czy przekazanie żonie w drodze darowizny środków pieniężnych, których wypłata będzie następować w formie miesięcznych rat przez okres 36 miesięcy na konto żony, zwolnienie będzie od podatku od spadków i darowizn?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. nr 8 z 2005 r. poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 23.05.2007 r. uzupełnionego następnie dnia 04.06.2007 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z pisma Pana z dnia 23.05.2007 r. wynika, iż zamierza Pan przekazać swojej żonie w drodze darowizny środki pieniężne, a wypłata tych środków będzie następować w formie miesięcznych rat przez okres 36 miesięcy na konto żony. Umowa darowizny sporządzona będzie w formie aktu notarialnego. W uzupełnieniu wniosku informuje Pan, iż posiada Pan z żoną rozdzielność majątkową, tak więc darowizna pochodzić będzie z majątku odrębnego.

Porady prawne

W piśmie, przedstawia Pan swoje stanowisko, iż darowizna w formie ratalnej pod warunkiem zgłoszenia jej do Urzędu Skarbowego w ciągu 30 dni od daty przekazania jest zwolniona od podatku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze, po wnikliwej analizie nie zgadza się z Pana stanowiskiem.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż będzie Pan płacił żonie z majątku odrębnego nieodpłatną rentę, a nie dokonywał darowizny.

Zgodnie z art. 889 pkt 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. nr 16 poz. 93 ze zm.) nie stanowi darowizny bezpłatne przysporzenie gdy zobowiązanie do bezpłatnego świadczenia wynika z umowy uregulowanej innymi przepisami kodeksu. Skoro zobowiązuje się Pan do świadczeń okresowych na rzecz żony, to tym samym zostaną spełnione znamiona umowy renty.

Przez umowę renty jedna ze stron zobowiązuje się względem drugiej do określonych świadczeń okresowych w pieniądzu lub rzeczach oznaczonych tylko co do gatunku (art. 903 kc).

Do renty ustanowionej bez wynagrodzenia stosuje się przepisy o darowiźnie (art. 906 § 2 kc). Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. nr 142 z 2004 r. poz. 1514 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega między innymi nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych zarówno tytułem darowizny jak i nieodpłatnej renty.

Jednakże w art. 4a ust. 1 i 2 ustawy zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy przez małżonka, jeżeli:
? zgłosi nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8.

Następnie w art. 4a pkt 4 ustawodawca podaje przypadki, w których nie jest wymagane zgłoszenie nabycia do urzędu skarbowego tj gdy:
1) wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i prawmajątkowych ostatnio nabytych , nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub
2) nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Reasumując, ustanowienie nieodpłatnej renty na rzecz żony w opisanym przez Pana stanie faktycznym zwolnione będzie od podatku od spadków i darowizn, ponadto nie będzie obowiązku zgłoszenia nabycia do Urzędu, ponieważ umowa zawarta będzie w formie aktu notarialnego.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy.
- w dacie wydania przedmiotowego postanowienia w stosunku do Podatników nie toczyło się postępowanie podatkowe ani kontrola podatkowa.
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze w termie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika