Czy na fundacji jako osobie prawnej dokonującej darowizn na rzecz osób fizycznych ciąży obowiązek (...)

Czy na fundacji jako osobie prawnej dokonującej darowizn na rzecz osób fizycznych ciąży obowiązek podatkowy zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 5 w zw. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) w zw. z § 1 ust. 1 pkt 2 i § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4.05.2001 r. w sprawie obowiązku składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 40, poz. 462 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 4.07.2006 r. (wpływ do organu podatkowego w dniu 11.07.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowana przepisów prawa podatkowego w podatku od spadków i darowizn, w zakresie powstania obowiązku podatkowego w tym podatku w stosunku do osoby prawnej (strony umowy darowizny - darczyńcy) i związanego z powyższym obowiązku złożenia zeznania podatkowego, w przypadku nieodpłatnego majątkowego wsparcia udzielanego osobom fizycznym przez fundację, polegającego na wypłacie tym osobom kwot pieniężnych, stwierdza, że przedstawione we wspominanym wniosku własne stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe.

Porady prawne

W dniu 11.07.2006r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaśle wniosek o m.in. interpretację przepisów art. 5 w zw. z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) w zw. z § 1 ust. 1 pkt 1 i § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4.05.2001 r. w sprawie obowiązku składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 40, poz. 462 ze zm.). Przedstawiając stan faktyczny podajecie państwo, że:

Fundacja posiadająca status organizacji pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z dnia 24.04.2004 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie przekazuje beneficjentom zebrane pieniądze w zbiórce publicznej, które są gromadzone na subkoncie fundacji. Zdaniem państwa, nieodpłatne majątkowe wsparcie udzielane osobom fizycznym przez fundację, polegające na wypłacie tym osobom kwot pieniężnych stanowi darowiznę, i podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, ale na fundacji jako osobie prawnej nie ciąży obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn, gdyż ta - jako osoba prawna - nie podlega pod ustawę o podatku od spadków i darowizn.

Nie podzielając przedstawionego przez państwa własnego stanowiska w tym zakresie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle zważył, co następuje:

Zgodnie z przepisami art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu tym podatkiem podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium RP lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP, tytułem darowizny. W ocenie organu podatkowego nieodpłatne majątkowe wsparcie udzielane przez fundację osobom fizycznym, polegające na wypłacie tym osobom kwot pieniężnych, stanowi darowiznę w rozumieniu kodeksu cywilnego i w świetle przepisów art. 1 ust. 1 pkt 2 cyt. wyż ustawy o podatku od spadków i darowizn podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z przepisami art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn cyt. wyżej obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn ciąży na nabywcy rzeczy i praw majątkowych, a w wypadku darowizny obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na obdarowanym i darczyńcy. Z literalnego brzmienia cyt. wyżej przepisów jednoznacznie wynika, że w przypadku, gdy nabywca rzeczy lub praw majątkowych jest osobą fizyczną, powstaje obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn, a w wypadku, gdy nabycie przez osobę fizyczna następuje w drodze darowizny, obowiązek ten ciąży solidarnie na obdarowanym i darczyńcy; aby zatem nie powstał obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn w stosunku do osoby prawnej, musi być ona nabywcą rzeczy lub praw majątkowych.

Zgodnie z przepisami § 1 ust. 1 pkt 2 w zw. z § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4.05.2001 r. w sprawie obowiązku składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 40, poz. 462 ze zm.), podatnicy podatku od spadków i darowizn są zobowiązania do składania zeznań podatkowych o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych tytułem darowizny, właściwemu (ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania darczyńcy (naczelnikowi urzędu skarbowego, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten w przypadku darowizn powstaje chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Zgodnie z przepisami art. 7 § 1 ordynaci podatkowej, podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegającą na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.

W związku z powyższym, w wypadku, gdy stronami umowy darowizny są: osoba prawna - darczyńca i osoba fizyczna - obdarowany, obie strony jako podatnicy podatku od spadków i darowizn mają obowiązek złożenia zeznania podatkowego o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych w drodze darowizny. Obowiązek ten powstaje wówczas, gdy wartość darowizny dla jednej osoby przekroczy kwotę wolną od podatku przewidzianą dla podatników zaliczanych do III grupy podatkowej, tj. sumę 4.902 zł (art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn). W wypadku, gdy nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie (art. 9 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn).

W świetle powyższego państwa stanowisko odnośnie niepowstania obowiązku podatkowego w podatku od darowizny w stosunku do osoby prawnej (darczyńcy) w przypadku, gdy obdarowanym jest osoba fizyczna i związanego z tym braku po stronie osoby prawnej obowiązku złożenia zeznania podatkowego o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych w drodze darowizny jest nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika