Czy istnieje obowiązek podatkowy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych od wartości aportu (...)

Czy istnieje obowiązek podatkowy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych od wartości aportu w postaci majątku spółki małżeńskiej wniesionego do nowo powołanej spółki cywilnej, jeżeli zarówno podmiot istniejący przed przekształceniem jak i ten powstały w miejsce wcześniejszego posiadają ten sam status zakładu pracy chronionej?

Działając na podstawie art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /t.j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z zm./ Po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 06.10.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnej od wartości aportu w postaci majątku spółki małżeńskiej wniesionego do nowo powołanej spółki cywilnej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Pismem z dnia 06.10.2006 r. Państwo ... zwrócili się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Zapytanie dotyczyło opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych aportu w postaci majątku spółki małżeńskiej wniesionego do nowo powołanej spółki cywilnej, w sytuacji gdy zarówno podmiot istniejący przed przekształceniem jak i powstały w miejsce wcześniejszego, posiada status zakładu pracy chronionej. Wnioskodawcy powołali się na przepis art. 2 pkt. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz na zwolnienie od podatku od towarów i usług wkładów niepieniężnych (aportów) wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego wynikające z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z d nia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 90) i zajęli stanowisko, iż czynność wniesienia aportu do spółki cywilnej nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe, ponieważ zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k, pkt 2 oraz ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. z 2005 r. Dz. U. Nr 41, poz. 399 ze zm.) wniesienie majątku dotychczas prowadzonego przedsiębiorstwa do spółki cywilnej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W niniejszej sprawie nie znajduje zastosowania przepis art. 2 pkt 4 ustawy z 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie ź którym podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamian zwolnionych od podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w zaprezentowanym przez wnioskodawców stanie faktycznym jest umowa spółki, a nie czynność wniesienia wkładu.
Należy bowiem zauważyć, iż sama czynność wniesienia aportu jest czynnością czysto techniczną i następuje w konsekwencji zawarcia umowy spółki - ta zaś zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz pkt 2 w/w ustawy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Podstawę opodatkowania, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b powołanej ustawy, przy zawarciu umowy spółki stanowi wartość wkładów wniesionych do spółki albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakłady.

W związku z wejściem w życie art. 68 ustawy z dnia 02 lipca 2004 r.- przepisy wprowdzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.

U. Nr 173, poz. 1808 ze zm.) zobowiązano małżonków zarejestrowanych w ewidencji działalności gospodarczej pod wspólnym numerem ewidencyjnym, do złożenia w terminie 6-ciu miesięcy wniosku o zmianę wspólnego wpisu.Z treści wniosku wynika, że wnioskodawcy sami podjęli decyzje o prowadzeniu działalności gospodarczej wspólnie by nie utracić statusu zakładu pracy chronionej (status nadany na imię obojga małżonków) i założyli spółkę cywilną w miejsce wcześniej istniejącej spółki małżeńskiej.
Na podstawie art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) prowadzący zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej jest zwolniony w stosunku do tego zakładu z podatków, z zastrzeżeniem ust. 2, który stanowi, że zwolnienie to nie dotyczy podatku od gier, podatku akcyzowego, cła i podatków dochodowych.

Z powyższego wynika, że zwolnienie obejmuje podatek od czynności cywilnoprawnych, a zatem prowadzący zakład pracy chronionej jest zwolniony tylko w stosunku do tego zakładu z podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z tego względu, jeżeli jedną ze stron czynności cywilnoprawnych jest prowadzący zakład prasy chronionej stosownie do art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnej , ma zastosowanie obniżenie stawki podatku od tej czynności cywilnoprawnej o 50% dla pozostałych stron.(strony) np. przy zawieraniu umów kupna-sprzedaży, hipoteki itp. związanych z prowadzonym zakładem.
W/w przepis nie ma jednak zastosowania przy zawieraniu umowy spółki cywilnej. W wyniku takiej umowy powstaje nowy podmiot, do którego w tym przypadku w formie aportu zostaje wniesiony zakład pracy chronionej.
W związku z powyższym wspólnicy spółki są zobowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklaracji PCC-1 w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14-tu dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (art. 10 ust. 1 w/w ustawy).
Reasumując: Czynność zawarcia lub zmiany umowy spółki cywilnej spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec tego faktu zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółki prawa handlowego i cywilnego, pozostaje bez wpływu na istnienie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie w terminie 7-miu dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określić istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika