Czy cesja wierzytelności zawarta przez podatników podatku VAT nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (...)

Czy cesja wierzytelności zawarta przez podatników podatku VAT nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 ust. 4a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmian.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.06.2007 r. (wpływ do urzędu 03.07.2007 r. uzupełniony w dniu 26.09.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Zgodnie ze stanem faktycznym ?H? Sp. z o.o. z siedzibą w K. dokonuje sprzedaży własnych wierzytelności w spółce ?P? z siedzibą w O. na rzecz spółki z o.o. ?O? z siedzibą w O. Cesjonariusz uiszcza na rzecz Cedenta określoną w umowie kwotę. Zarówno Cedent jak i Cesjonariusz są podatnikami podatku VAT, jednakże nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie obrotu wierzytelnościami. Zdaniem Strony cesja wierzytelności zawarta przez podatników podatku VAT nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 ust. 4a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Porady prawne

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu informuje jak niżej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) podatkowi podlegają między innymi umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Jednocześnie z treści art. 2 ust 4a cytowanej wyżej ustawy wynika, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, zwolniona od podatku od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach, umowy spółki i jej zmiany, umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z powyższym dla wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych z tytułu konkretnej czynności konieczne jest aby czynność taka podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT lub była z niego zwolniona.

?H? Sp. z o.o. z siedzibą w K. dokonała sprzedaży własnej wierzytelności powstałej z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, a nie nabytej celem windykacji lub dalszej odsprzedaży.

Wierzytelność zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie jest towarem.

Sprzedaż wierzytelności nie jest zatem dostawą towarów w ujęciu art. 7 ust 1 cytowanej wyżej ustawy.

Nie można też uznać sprzedaży własnej wierzytelności za świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Nabywca wierzytelności ?O? Sp. z o.o. w ramach prowadzonej przez siebie działalności nie prowadzi usług polegających na obrocie wierzytelnościami. Zatem nie podlega w tym zakresie regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług.

Umowa sprzedaży wierzytelności jako prawa majątkowego podlega zatem podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 3 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i stosownie do art. 4 pkt 1 ciąży na kupującym.

Stawka podatku zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 1 lit b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 1%

W myśl art. 10 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy podatnicy są obowiązani bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego z wyłączeniem przypadków gdy podatek pobierany jest przez płatnika

Organem właściwym miejscowo w sprawach podatku od czynności cywilnoprawnych od omawianej umowy cesji zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 cytowanej ustawy jest naczelnik urzędu skarbowego ze względu na siedzibę nabywcy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika