Cesja wierzytelności a hipoteka
Pytanie:
"Mam zamiar kupić wierzytelność zabezpieczoną hipoteką ustanowioną na nieruchomości. Czy w przypadku cesji wierzytelności zabezpieczenie hipoteczne przejdzie również z dotychczasowego wierzyciela na mnie? Czy cesja powyższa wymaga zachowania jakiejś szczególnej formy prawnej?"
Odpowiedź prawnika: Cesja wierzytelności a hipoteka
Zastosowanie znajdzie w tym wypadku art. 79 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece przewidujące zasadę zależności hipoteki i zabezpieczonej nią wierzytelności. Przewiduje on, że wierzytelność zabezpieczona hipoteką nie może być przeniesiona bez hipoteki, chyba że ustawa stanowi inaczej. Tak samo hipoteka nie może być przeniesiona bez wierzytelności, którą zabezpiecza. Co do formy umowy cesji, umowa przelewu wierzytelności stwierdzonej pismem powinna być - dla celów dowodowych - także stwierdzona pismem (mówi o tym art. 511 kodeksu cywilnego), jednakże cesja wierzytelności wraz z hipoteką nie wymaga formy aktu notarialnego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?