Czy usługi PerMedia spełniają wymogi definicji ?usług elektronicznych??

Czy usługi PerMedia spełniają wymogi definicji ?usług elektronicznych??

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 07.05.2004 r. doręczone do tut. Urzędu Skarbowego w dniu 07.05.2004 r., Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest ustalenie czy usługi PreMedia świadczone przez Spółkę spełniają wymogi definicji ?usług elektronicznych' zawartej w art. 2 pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535).
Spółka wykonując usługi drukarskie, oferuje również swoim klientom usługi PreMedia. Usługi te polegają na elektronicznym przetwarzaniu treści (zdjęć, tekstu, liczb) w gotowe do druku, cyfrowe projekty. Wszelkie uzgodnienia projektów graficznych odbywają się za pośrenictwem internetu. Zdaniem podatnika, świadczone w ten sposób przez Niego usługi PreMedia pozwalają na ich zaliczenie do usług elektronicznych.

Porady prawne

Tut. Urząd na podstawie doręczonych informacji potwierdza stanowisko przedstawione przez Podatnika. Zgodnie z art. 2 pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535), przez usługi elektroniczne rozumie się usługi świadczone za pomocą internetu lub podobnej sieci elektronicznej, których świadczenie z natury zależne jest od technologii informatycznej i z reguły usługi te są z automatyzowane, wymagają niewielkiej interwencji człowieka, oraz niemożliwe jest ich wykonanie bez wykorzystania technologii informatycznej.

Ponadto w definicji tej ustawodawca podał, że za usługi elektroniczne uznaje się:
a) tworzenie i utrzymywanie stron internetowych, zdalne zarządzanie programami i sprzętem,
b) dostarczanie oprogramowania oraz jego uaktualnień,
c) dostarczanie obrazów, tekstu i informacji oraz udostepnianie baz danych,
d) dostarczanie muzyki, filmów i gier, w tym gier losowych i hazardowych, jak również przekazów o charakterze politycznym, kulturalnym, artystycznym, sportowym, naukowym i rozrywkowym oraz informacji o wydarzeniach,
e) usługi kształcenia korespondencyjnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika