1) Czy import towarów do Polski, polegający na wprowadzeniu go na obszar UE - wszelkie procedury - (...)

1) Czy import towarów do Polski, polegający na wprowadzeniu go na obszar UE - wszelkie procedury - wszelkie procedury są dokonywane w Austrii - jest dla Spółki wewnatrzwspólnotowym nabyciem towaru?
2) Jak należy prawidłowo wypełnić ' Informację VAT-UE' - w części D poz. 1 kolumna a i b ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( jednotity tekst Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.10.2006 r. uzupełnionego pismami z dnia 07.11.2006 r. i 23.11.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stweirdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.10.006 r. w tutejszym Organie podatkowym złożony został wniosek, uzupełniony pismami z dnia 07.11.2006 r. i 23.11.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. We wniosku zawarto następujące pytania:
1. Czy import towaru do Polski, polegający na wprowadzeniu go na obszar UE - wszelkie procedury są dokonywane w Austrii - jest dla Spółki wewnątrzwspółnotowym nabyciem towaru?
2. Jak należy prawidłowo wypełnić 'Informację VAT-UE' w części D poz. 1 kolumna a i b ?
Z treści wniosku wynika, że Spółka dokonuje importu towaru z państwa trzeciego, który jest wprowadzany na terytorium Unii Europejskiej. W Austrii, w imieniu Spółki wszelkie procedury celne związane z importem załatwia firma austriacka. Towar następnie transportowany jest do kraju. Zdaniem Spółki, wyżej opisana sytuacja stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru. W składanej 'Informacji VAT-UE' w części D poz. 1 a i b należy wykazać jako dod kraju NIP Spółki.

Porady prawne

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zmianami ) przez import towarów rozumie się przewóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Stosownie zaś do zapisu art. 11 ust. 1 wymienionej ustawy przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiebiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju stanowi również wewnętrzwspółnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy.
Zatem przywiezienie do kraju towaru uprzednio zaimportowanego i dopuszczonego do obrotu na obszarze Wspólnoty (np. w Austrii ) będzie dla Spółki wewnątrzwspólnotowym nabyciem, co rodzi skutki w zakresie obowiązku rozliczenia w Polsce podatku od towarów i usług z tytułu wewnatrzwspólnotowego nabycia towarów.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, iż przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od towarów i usług ( uprzednio zaimportowanych przez niego z kraju trzeciego i odprawionych w Austrii ) z Austrii do Polski jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.

Na podstawie art. 100 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy o których mowa w art. 15, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia w rozumieniu art. 9-12 (...), zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspółnotowych dostawach za okresy kwartalne. W rozpatrywanym przypadku występuje szczególny przypadek wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, polegający na nieodpłatnym przemieszczeniu towarów na rzecz spółki z Austrii do Polski. Oznacza to, że Spółka występuje zarówno w roli unijnego dostawcy towarów, jak i nabywcy tych towarów, stąd w informacji podsumowującej w części D poz. 1 kolumna a i b, podatnik powoinien wykazać WNT podając jako numer dostawcy towaru swój numer VAT-UE.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika