czy nieruchomość podlegająca egzekucji, przedstawiona w stanie faktycznym jest zwolniona od podatu (...)

czy nieruchomość podlegająca egzekucji, przedstawiona w stanie faktycznym jest zwolniona od podatu VAT.

uznaje stanowisko Strony wyrażone w przedmiotowym wniosku za prawidłowe w części dot. opodatkowania podatkiem VAT nieruchomości podlegającej egzekucji.

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Prowadzi Pan, jako komornik, postępowanie egzekucyjne od dnia 06.12.2006 roku. Egzekucja zgodnie z wnioskiem wierzyciela została skierowana do nieruchomości. Podjęte czynności egzekucyjne doprowadziły do sprzedaży nieruchomości należącej do dłużnika w drodze licytacji. Dłużnik, do którego należała nieruchomość złożył oświadczenie, którego kserokopię dołączył Pan do zapytania z dnia 06.04.2007r, w którym stwierdził, że całość transakcji podlega zwolnieniu z podatku VAT.

Porady prawne

Twierdzi Pan, że nie jest w posiadaniu kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości i nie będzie dokonywał jej podziału i rozliczenia.

Sąd Rejonowy w Toruniu postanowieniem z dnia 15.02.2007 r., sygn. XI Co 292/06 przysądził własność nieruchomości położonej w ... przy ul. ... na rzecz Zakładów ... ?...? sp. z o.o. w ... za cenę 427.650,00 zł, która w całości została zapłacona. Wobec zapłacenia całej ceny wierzyciel domaga się sporządzenia faktury VAT z określeniem kwoty podatku VAT w wysokości 77.117, 21 zł.

Zdaniem Pana, w/w nieruchomość nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Ustęp 2 w/w przepisu stanowi, że przez towary używane, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się:

1. budynki i budowle lub ich części ? jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;

2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Natomiast ust. 6 w/w przepisu stanowi, że zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt. 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków

2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Ponadto należy nadmienić, iż wspólnicy spółek prawa handlowego (art. 158 i art. 309 K.s.h..) mają prawo do pokrywania obejmowanych udziałów lub akcji wkładem niepieniężnym (aportem).

Wkładem niepieniężnym w prawie handlowym, w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego mogą być m. in.:

- własność rzeczy ruchomych i nieruchomości lub użytkowanie wieczyste gruntów (stanowiących własność Skarbu Państwa czy gminy)

Jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, które są wymienione w klasyfikacjach na podstawie przepisów o statystyce publicznej, czy też grunty ? czyli towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT ? gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami przez spółkę jak właściciel, mamy do czynienia z odpłatną dostawą w pojęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, podlegającą opodatkowaniu VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W każdym z tych przypadków, opartym na podstawie stosunku prawnego wspólnika ze spółką, istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem w formie wyrażonych pieniężnie udziałów, będącym świadczeniem wzajemnym. Zatem wniesienie aportu spełnia przymiot odpłatności.

Jednak w § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (DZ.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwolniono od podatku wkłady niepieniężne wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

W związku z powyższym odpowiadając na pytanie: czy nieruchomość przedstawiona w oświadczeniu dłużnika jest zwolniona z podatku VAT, należy stwierdzić, że ponieważ, od w/w nieruchomości nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości lub w części, a także nie dokonano żadnych ulepszeń w w/w nieruchomości i była użytkowana dłużej niż 5 lat, to w oparciu o art. 43 ustęp 1 pkt 2 ustawy o VAT sprzedaż niniejszej nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Co więcej jeżeli nieruchomość ta była wniesiona aportem do spółki i nie poniesiono żadnych nakładów podwyższających jej wartość, również na tej podstawie jest zwolniona z podatku VAT.

A zatem stanowisko Strony wyrażone w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe.

Niniejsze postanowienie wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie z dnia 23 maja 2007 roku (wpływ 23.05.2007) i przepisy prawa obowiązujące w dniu jego datowania.

Stosownie do treści art. 14b § 1 ustawy ? Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta.

Zgodnie z art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 tej ustawy.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia Stronie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika