Czy gmina O. ma podstawę do ubiegania się o zwrot podatku od towarów i usług, który to podatek naliczony (...)

Czy gmina O. ma podstawę do ubiegania się o zwrot podatku od towarów i usług, który to podatek naliczony został w fakturze za zakupiony mikrobus ?

P O S T A N O W I E N I ENa podstawie:art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.),art. 5 ust. 1, art. 15 ust. 1, 2 i ust. 6, art. 86 ust.1 oraz art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, o r g a n p o d a t k o w y udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 28.11.2006 r. oceniając stanowisko strony jako prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E Dnia 04.12.2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Gmina O. dokonuje zakupu inwestycyjnego ? mikrobus 9-osobowy dostosowany do przewozu dwóch osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.Gmina O. zawarła w dniu 01.09.2006 r. umowę z Powiatem Kolskim reprezentowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w sprawie dofinansowania kosztów zakupu mikrobusa ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu wyrównywania różnic między regionami.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych Wójt Gminy O. formułuje własne stanowisko, z którego wynika, że warunkiem skorzystania z odliczenia podatku zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług jest przypisanie towarów i usług bezpośrednio czynnościom opodatkowanym.Zakupiony mikrobus będzie wykorzystywany do przewozu osób niepełnosprawnych do ośrodków szkoleniowych na zajęcia rehabilitacyjne nieodpłatnie, w związku z czym nie będzie czynności opodatkowanych. Urząd Gminy w O. wykonuje czynności opodatkowane i jest płatnikiem podatku VAT. Natomiast gmina O. nie jest płatnikiem podatku VAT i w przypadku przedmiotowego zadania nie ma możliwości odliczenia podatku od towarów i usług na mocy obowiązujących przepisów.Ponadto nie można skompensować podatku VAT z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż w świetle art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) jest z tego podatku zwolniona.Zdaniem strony naliczony w fakturze podatek VAT nie może zostać odliczony i powinien być uznany jako koszt zakupu do sfinansowania przez Fundusz PFRON. Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego powołane w sentencji postanowienia.Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Art. 15 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.Podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest więc istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług ? stosownie do art. 5 ust.

1 ustawy o VAT są:odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,eksport towarów,import towarów,wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.Do realizacji tych czynności mają być wykorzystywane towary i usługi, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.Zatem obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego uzależnione są od zakresu w jakim nabywane towary i usługi związane są ze sprzedażą opodatkowaną. W przypadku związku nabywanych przez podatnika towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną ? podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.Natomiast, gdy występuje brak związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną, podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego. Z kolei w sytuacji nabywania towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną, podatnik ma prawo do częściowego odliczenia podatku naliczonego (art. 90 ust. 1 ustawy o VAT).

W świetle art. 15 ust. 6 ustawy o VAT nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności na podstawie umów cywilnoprawnych. Jeżeli zakupiony w ramach ?Programu wyrównywania różnic między regionami? mikrobus nie będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych zatem zgodnie z wyżej przytoczonym przepisem faktura dokumentująca ten zakup nie będzie stanowiła podstawy do odliczenia podatku naliczonego.Ponadto zauważa się, iż Gmina O. nie jest zarejestrowana w tut. urzędzie jako podatnik VAT w związku z czym nie składa deklaracji dla podatku od towarów i usług, a co za tym idzie nie odlicza podatku naliczonego VAT.Gmina nie ma również możliwości odzyskania podatku VAT w podatku dochodowym, gdyż na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) jako jednostka samorządu terytorialnego zwolniona jest od podatku w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez stronę.Organ podatkowy nie informuje o zmianie stanu prawnego.Do czasu zmiany lub uchylenia przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i organ kontroli skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika