Czy dla rozliczenia się z podatku od towarów i usług (VAT) wobec urzędu skarbowego w Polsce z tytułu (...)

Czy dla rozliczenia się z podatku od towarów i usług (VAT) wobec urzędu skarbowego w Polsce z tytułu wykonywanych usług przewozu osób wymagane jest udokumentowanie zapłaty podatku w poszczególnych krajach należących do Wspólnoty Europejskiej.Podatnik wykonuje usługi przewozu osób w transporcie krajowym i międzynarodowym swoim taborem samochodowym na podstawie zleceń od firm spedycyjnych krajowych.Podatnik przedstawił następujące stanowisko w sprawie (cytat): ?Faktury wystawiana są prawidłowo zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2, art. 41 ust. 2. Opodatkowanie w poszczególnych krajach nie podlega pod kontrolę polskich urzędów skarbowych i kontroli podatkowych.

Podatnik wykonuje usługi przewozu osób w transporcie krajowym i międzynarodowym swoim taborem samochodowym na podstawie zleceń od firm spedycyjnych krajowych. Podatnik świadczy także na rzecz polskich podatników usługi przewozu osób do miejscowości położonych w krajach Unii Europejskiej (np.Francja).
W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), wewnątrzwspólnotowe usługi transportu osób nie zostały uregulowane w sposób odrębny, w związku z czym należy w stosunku do tych usług stosować ogólną zasadę określoną w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy. Zgodnie z tym przepisem miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości.
Podatnik dokonujący przewozu osób pomiędzy krajami UE, musi opodatkowywać tę usługę w każdym z krajów Unii, przez który przejeżdża. Wysokość podatku VAT powinna być wyliczona w oparciu o ilość przejechanych kilometrów w danym kraju oraz obowiązującą tam stawkę podatku. W Polsce opodatkowany podatkiem VAT będzie tylko przejazd na terenie Polski (zgodnie z art. 41 ust. 2 i poz. 144 zał. Nr 3 ustawy o podatku od towarów i usług - stawkami obowiązującymi w Polsce, tj. 7%).
Usługi te wykonywane są na rzecz polskich firm w kraju i na rzecz tych podmiotów wystawiane są faktury VAT. Dla usług przewozu osób w kraju stosowana jest stawka podatku 7% i z taką stawką wystawiane są faktury VAT dokumentujące wykonanie usługi na terenie kraju.
Świadczone przez Podatnika także na rzecz polskich podatników usługi przewozu osób do miejscowości położonych w krajach Unii Europejskiej (Francja) nie podlegają opodatkowaniu polskim podatkiem od towarów i usług (VAT).
Podatnik dokonując regularnego czy okazjonalnego przewozu osób pomiędzy różnymi krajami Unii Europejskiej płaci podatek VAT według zasad obowiązujących w każdym z krajów, przez który odbywa się transport, proporcjonalnie do pokonanego odcinka trasy przejazdu.
Należy w tym miejscu wskazać, iż większość krajów członkowskich w sposób szczególny uregulowała kwestię obliczania i poboru podatku z tytułu świadczenia usług polegających na przewozie osób przez podmioty mające siedzibę poza terytorium państwa, w którym jest wykonywana usługa.

Porady prawne

Zatem biorąc pod uwagę fakt, iż świadczenie przez podatnika usługi transportu drogowego osób na terytorium państw członkowskich nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, podatnik obowiązany jest rozliczyć podatek w każdym z krajów Unii odrębnie z uwzględnieniem pokonanych odległości oraz zasad tam obowiązujących.

Kwestia zasad rejestracji dla potrzeb usług transportu wewnątrzwspólnotowego i zasad opodatkowania podatkiem VAT w poszczególnych państwach Wspólnoty powinna być indywidualnie sprawdzana przez podatnika w odniesieniu do każdego z tych państw.
Podatnik rozliczając się z podatku od towarów i usług z tytułu wykonywanych usług na terytorium naszego kraju nie ma obowiązku udokumentowania zapłaty podatku VAT w poszczególnych krajach Wspólnoty na terytorium których przebiegają odcinki tras przejazdu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika