Spółka organizuje szkolenia dla swoich pracowników i szkolenia w terenie , prowadzone przez pracowników (...)

Spółka organizuje szkolenia dla swoich pracowników i szkolenia w terenie , prowadzone przez pracowników Spółki dla swoich klientów, jak i potencjalnych klientów. Spółka dokonuje zakupu usług cateringowych oraz towarów w postaci kawy, ciastek itp., które są zużywane podczas przedmiotowych szkoleń. Podczas tego rodzaju szkoleń przeprowadzane są wykłady dotyczące produktów Spółki.Spółka zadała pytanie, czy jest uprawniona do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego związanego z zakupem ww. wyżywienia, oraz czy winna opodatkować czynności nieodpłatnego przekazania tego wyżywienia?

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 lipca 2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 02 kwietnia 2007 r. w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia kwoty podatku należnego i opodatkowania wyżywienia podczas organizowanych szkoleń, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Pismem z dnia 02 kwietnia 2007 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 06 kwietnia 2007 r.), uzupełnione pismem z dnia 05 lipca 2007 r. (przekazane do tut. Urzędu dnia 05 lipca 2007 r.) Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka organizuje szkolenia dla swoich pracowników jak i szkolenia w terenie prowadzone przez pracowników Spółki dla swoich klientów jak i potencjalnych klientów. Spółka dokonuje zakupu usług cateringowych oraz towarów w postaci kawy, ciastek itp., które są zużywane podczas przedmiotowych szkoleń. Podczas tego rodzaju szkoleń przeprowadzane są wykłady dotyczące produktów Spółki.

Spółka zadała pytanie czy jest uprawniona do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego związanego z zakupem ww. wyżywienia, oraz czy winna opodatkować czynności nieodpłatnego przekazania tego wyżywienia.

W opinii Podatnika przy nabyciu wyżywienia przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego za wyjątkiem zakupu usług gastronomicznych, jak również Spółka jest zobowiązania do opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania tego wyżywienia.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

W zakresie usług cateringowych:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ? zwanej dalej ?ustawą?) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport i import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspolnotowa dostawa towarów.

Podkreślić należy, że wskazany wyżej przepis formułuje zasadę, iż warunkiem opodatkowania dostawy towarów lub świadczenia usług jest odpłatny charakter tych czynności.

Nieodpłatna dostawa towarów i nieodpłatne świadczenie usług, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, za wyjątkiem ściśle określonych sytuacji, wskazanych w art.7 ust. 2 ustawy oraz w art. 8 ust. 2 ustawy. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż w opinii tut. organu podatkowego zakup usług, a następnie ich ?przekazanie? kontrahentom i pracownikom, należy zakwalifikować jako świadczenie usług cateringowych przez Spółkę na rzecz tych osób.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług. W ocenie tut. organu podatkowego podczas szkoleń pracowników jak również szkoleń organizowanych dla osób trzecich tj. klientów jaki i potencjalnych klientów Spółki nie dochodzi do realizowania osobistych celów pracowników Spółki, lecz są na nim realizowane cele związane z wykonywaniem obowiązków służbowych przez tych pracowników, co z kolei prowadzi do wniosku, iż świadczenie przedmiotowych usług (cateringowych) ma związek z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem. Powyższe powoduje, iż nieodpłatne świadczenie przedmiotowych usług nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Zatem obniżenie kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego uzależnione jest od możliwości zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. W przypadku możliwości zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu, w przeciwnym wypadku Spółce prawo to nie będzie przysługiwało.

2. W zakresie zużycia art. spożywczych

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport i import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspolnotowa dostawa towarów.

Podkreślić należy, że wskazany wyżej przepis formułuje zasadę, iż warunkiem opodatkowania dostawy towarów lub świadczenia usług jest odpłatny charakter tych czynności. Nieodpłatna dostawa towarów i nieodpłatne świadczenie usług, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, za wyjątkiem ściśle określonych sytuacji, wskazanych w art.7 ust.

2 ustawy oraz w art. 8 ust. 2 ustawy. Zgodnie art. 7 ust. 2 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Powyższe zapisy wskazują, że opodatkowaniu podlega zużycie towarów jedynie, gdy ich spożytkowanie następuje na cele osobiste osób ściśle wymienionych w art. 7 ust. 2 pkt 1. Natomiast z brzmienia przepisu art. 7 ust. 2 pkt 2 wynika, iż opodatkowaniu poddane zostało jedynie wszelkie inne przekazanie, nie ma tu mowy o zużyciu towarów. Tak więc, w świetle powyższych przepisów zużycie towarów na szkoleniach dla pracowników oraz dla klientów jak i potencjalnych klientów Spółki w ramach działalności Jednostki, w tym poczęstunek napojami, ciastkami itp. nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Spożyte przez pracowników w czasie pracy towary (kawa, herbata czy ciastka) nie są przekazaniem lub zużyciem na cele osobiste pracowników lub członków organów stanowiących osób prawnych i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ pracownicy jak również członkowie organów stanowiących osób prawnych nie realizują w zakładzie pracy celów osobistych, tym samym nie istnieje również obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej, gdyż zgodnie z art. 106 ust. 7 faktury wewnętrzne wystawia się w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz importu usług. Nieodpłatne zużycie towarów, na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Powyższe dotyczy również towarów zużywanych na szkoleniach organizowanych przez pracowników Spółki.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Zatem obniżenie kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego uzależnione jest od możliwości zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. W przypadku możliwości zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu, w przeciwnym wypadku Spółce prawo to nie będzie przysługiwało.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.
Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.
Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy lub zmiany przepisów prawnych.
Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika