PCC a zakup nieruchomości zwolniony od VAT

Pytanie:

"Chcę nabyć od spółdzielni mieszkaniowej budynek gospodarczy. Spółdzielnia zamierza wystawić mi fakturę VAT i umieścić tę nieruchomość oraz zaliczyć sprzedaż na fakturze jako stawka zwolniona. Spółdzielnia jest płatnikiem podatku VAT. Czy zakup od spółdzielni mieszkaniowej nieruchomości potwierdzony fakturą VAT przy zawarciu aktu notarialnego podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych - czy ma znaczenie, czy ten składnik jest zakupowany jako środek trwały lub jako zakup towarów służących do dalszej odsprzedaży?"

Odpowiedź prawnika: PCC a zakup nieruchomości zwolniony od VAT

Zgodnie z art. 2 pkt. 4) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zwolnione są czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Zatem przedmiotowa transakcja będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika