Jakie ma Pan podjąć działania aby można było odliczyć koszty energii elektrycznej przypadającej (...)

Jakie ma Pan podjąć działania aby można było odliczyć koszty energii elektrycznej przypadającej na produkcję rolniczą ?

Na podstawie:art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1 i 2 oraz art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT,organ podatkowy udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 29.11.2005 r. oceniając stanowisko Pana jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Dnia 29.11.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan gospodarstwo rolne i rozlicza się z tego tytułu z podatku VAT. Posiada Pan jeden licznik na gospodarstwo, a chciałby Pan odliczyć koszt energii elektrycznej, która przypada proporcjonalnie do prowadzonej produkcji typowo rolniczej (oświetlenie, podgrzewanie, wentylacja, przygotowanie pasz ) dotyczy budynków gospodarczych.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych formułuje Pan własne stanowisko, z którego wynika, że ma Pan prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu energii elektrycznej, która przypada na produkcję rolniczą bez podlicznika w pomniejszeniu o energię wykorzystaną na dom. Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie wymienione w sentencji postanowienia normy prawa podatkowego.Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...). W myśl przepisu art. 86 ust. 2 ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi m. in. (z zastrzeżeniem ust. 3-7) suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika :z tytułu nabycia towarów i usług (ust. 2 pkt 1 lit. a),potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego (ust. 2 pkt 1 lit. b).Przy rozstrzygnięciu prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu usług istotne jest zatem, czy nabywane usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych - zgodnie z art. 86 ust. 1 w/w ustawy, jak również istotne jest m. in. to, czy wydatki na ich nabycie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie bowiem z zapisem art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się m. in. do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłoby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Reasumując przysługuje Panu prawo odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup energii elektrycznej w części w jakiej jest ona wykorzystywana do produkcji rolniczej podlegającej opodatkowaniu i zaliczanej do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ciężar rzetelnego rozdziału wydatków dotyczących wykorzystania energii elektrycznej dla potrzeb produkcji rolniczej i części wykorzystanej dla potrzeb osobistych rodziny rolnika spoczywa zawsze na podatniku.Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Pana.Naczelnik Urzędu Skarbowego nie informuje o zmianie stanu prawnego.Do czasu zmiany lub uchylenia przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i właściwy miejscowo organ kontroli skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika