Stosowanie zwolnienia podmiotowego z podatku VAT określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT w kontekście (...)

Stosowanie zwolnienia podmiotowego z podatku VAT określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT w kontekście istnienia pułapu kwotowego umożliwiającego to zwolnienie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 i ust. 3, art. 41 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.11.2005 r., data wpływu do tut. Urzędu 5.12.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko dotyczące zastosowania zwolnienia przedmiotowego w stosunku do wykonywanych usług jest nieprawidłowe.

Porady prawne

W dniu 5.12.2005 r. wystąpiono do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej.

Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności, Podatnik świadczy na rzecz spółki produkującej i/lub emitującej programy telewizyjne (dalej jako 'Spółka'), usługi dziennikarsko-dokumentacyjne w zakresie opracowania dzieła w postaci felietonów, sprawozdań i komentarzy dziennikarskich, obejmujących m.in. opracowanie merytoryczne wszelkich potrzebnych materiałów do wykorzystania dla celów audycji telewizyjnych. Z przedłożonej umowy o dzieło, zgodnie z § 3 wynika, że 'z chwilą stworzenia (ustalenia) każdego konkretnego dzieła Autor przenosi na Zamawiającego całość autorskich praw majątkowych i praw pokrewnych (do artystycznego wykonania) do dzieła wraz z wyłącznym prawem zezwalania na wykonywanie zależnego prawa autorskiego'. Podatnik ponosi ryzyko wynikające z jego odpowiedzialności wobec osób trzecich . Umowa nie zawiera żadnych postanowień ograniczających odpowiedzialność Podatnika wobec osób trzecich, ani przenoszących taką odpowiedzialność na Spółkę. Podatnik wystąpił do Urzędu Statystycznego w Łodzi w celu wydania opinii w kwestii właściwego grupowania statystycznego. Zgodnie z otrzymaną w dniu 18.08.2005 r. opinią (w załączeniu) powyższe usługi zostały sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 92.40.10-00.00 'Usługi świadczone przez agencje informacyjne'.

Przedmiotem zapytania jest ustalenie, czy biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, oraz okoliczności istnienia pułapu kwotowego umożliwiającego stosowanie zwolnienia podmiotowego z podatku VAT określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, wykonywane usługi są zwolnione przedmiotowo z podatku VAT? Wyrażono stanowisko, że w przedstawionym powyżej stanie faktycznym, usługi wykonywane przez Podatnika powinny być traktowane jako zwolnione przedmiotowo z podatku VAT.

W oparciu o wyżej opisany, przyjęty stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle ocenia powyższe stanowisko jako nieprawidłowe, na podstawie następujących przepisów prawa:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podlegają:

    1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
    2.

    eksport towarów;
    3. import towarów;
    4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
    5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przepis art. 8 ust. 1 stanowi, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Zgodnie z art. 8 ust. 3 usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Na podstawie art. 41 ust. 1 tej ustawy stawka podatku wynosi 22%. Wyłącznie dla wymienionych w ustawie oraz w rozporządzeniach wykonawczych do ustawy, przypadków stosuje się obniżoną stawkę podatku lub zwalnia się czynność z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W załączniku Nr 4 do ustawy, w którym zamieszczono wykaz usług zwolnionych od podatku, w pozycji 11 wskazano, iż zwolnieniu podlegają ujęte pod symbolem PKWiU ex 92 usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem- z wyłączeniem m.in. działalności agencji informacyjnych.

Zgodnie z pismem i opinią Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 18.08.2005 r. usługi, które są przez Panią wykonywane, zostały sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 92.40.10-00.00. W Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod powyższym symbolem ujęto usługi świadczone przez agencje informacyjne.

Uwzględniając powyższe oraz fakt, iż usługi świadczone przez agencje informacyjne (PKWiU 92.40.10) nie zostały wymienione w pozostałej części ustawy oraz w rozporządzeniach wykonawczych jako objęte preferencyjną stawką podatku, tutejszy Organ podatkowy stwierdza, iż przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu wg podstawowej stawki podatku - 22%.

Z załączonej umowy o dzieło wynika, że z chwilą stworzenia (ustalenia) każdego konkretnego dzieła Autor przenosi na Zamawiającego całość autorskich praw majątkowych i praw pokrewnych (do artystycznego wykonania) do dzieła wraz z wyłącznym prawem zezwalania na wykonywanie zależnego prawa autorskiego.

W świetle powołanych przepisów wyłącznie twórca i artysta wykonawca w rozumieniu przepisów o prawie autorskim lub prawach pokrewnych świadcząc usługi (rozumiane zgodnie z definicją ww. ustawy), wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich do utworu (dzieła) lub praw do artystycznego wykonania, będącego wynikiem realizacji usług w zakresie kultury (PKWiU ex 92), a jednocześnie usługi te nie byłyby objęte grupowaniem PKWiU 92.40.10 usługi świadczone przez agencje informacyjne, będzie miał prawo w stosunku do ww. czynności, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 zastosować zwolnienie od podatku VAT. Jeżeli natomiast twórca wykona czynności, przedmiotem których będzie przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich do utworu (dzieła) wykonanego w zakresie usług, bez względu na symbol PKWiU - to przedmiotowe czynności będą opodatkowane wg stawki podatku VAT 7% zgodnie z załącznikiem nr 3, poz. 162 ustawy o podatku od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika