Czy właściwe jest odliczenie podatku VAT związanego z nabyciem samochodów w dacie otrzymania faktur (...)

Czy właściwe jest odliczenie podatku VAT związanego z nabyciem samochodów w dacie otrzymania faktur przy jednoczesnym braku zaświadczeń o badaniach technicznym w tym dniu?
Czy właściwe jest odliczanie podatku VAT zawartego w paliwie nabywanym do tych samochodów od daty przekazania ich do używania?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r .Ordynacja Podatkowa (t.j. DZ. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.11.05 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.Dla celów prowadzonej działalności gospodarczej zakupił w dniu 25.10.05 dwa nowe pojazdy samochodowe marki Fiat Panda VAN. Samochody te zarejestrował w Starostwie Powiatowym w Wieliczce w dniu 31.10.05. Pojazdy te spełniają warunki wymienione w art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku VAT co zostało potwierdzone dodatkowym badaniem technicznym przeprowadzonym w dniach 03.11.05 i 07.11.05 (jak wynika z załączonych faktur).
Sprzedawca w/w samochodów (dealer samochodów- ... Ltd sp.zo.o) nie dostarczył Panu zaświadczenia o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym pojazdów w dacie sprzedaży samochodów. Badanie takie wykonano dopiero na zlecenie nabywcy po uprzednim zarejestrowaniu pojazdu. Wcześniejsze badanie nie było możliwe z uwagi na fakt, iż: do badania technicznego należy stawić się z pojazdem a nie można poruszać się pojazdem bez tablic rejestracyjnych.

Porady prawne

Pytania podatnika:
1.czy właściwe jest odliczenie podatku VAT związanego z nabyciem samochodów w dacie otrzymania faktur przy jednoczesnym braku zaświadczeń o badaniach technicznym w tym dniu?
2. czy właściwe jest odliczanie podatku VAT zawartego w paliwie nabywanym do tych samochodów od daty przekazania ich do używania?

Stanowisko wnioskodawcy:
Podatnik uważa, że zakupując powyższe pojazdy ma prawo do odliczenia całej kwoty podatku VAT już w miesiącu otrzymania faktury, pomimo że w tym miesiącu nie posiada jeszcze zaświadczenia wydanego przez stacje diagnostyczną, że samochody te spełniają warunki, o których mowa w art. 86 ust. 4 ustawy.
Ma prawo także do odliczenia całej kwoty podatku VAT w paliwie zakupionym do w/w samochodów od dnia ich użytkowania. Podatnik uważa, że w ustawie o podatku od towarów i usług ani też w przepisach wykonawczych do tej ustawy, nie zostało zawarte uregulowanie, że badanie techniczne powinien przeprowadzić dealer (sprzedawca pojazdu), i że do czasu uzyskania zaświadczenia pojazd nie spełnia wymagań wymienionych w art. 86 ust. 4.

OCENA STANOWISKA PYTAJĄCEGO:
1. Zgodnie z art. 86 ust. 1ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm./ w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo doobniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art.1 24.
Na podstawie art. 86 ust. 3 w/w ustawy, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca-nie więcej jednak niż 6000 zł.


Jednakże w myśl zapisu art. 86 ust. 4 ustawy o VAT przepis ust.3 nie dotyczy szeregu pojazdów o masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony a mianowicie:
1)pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunku ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;
2) pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu;dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;
3)pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;
4)pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielone elementy pojazdu;
5)pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy;
6)pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą ? jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;

Spełnienie powyższych wymagań dla pojazdów wymienionych w pkt. 1-4 (zgodnie z art. 86 ust. 5) ustawy stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Ustawa nie precyzuje kto ma obowiązek zgłoszenia pojazdu do badania lecz w interesie nabywcy leży żeby zaświadczenie takie posiadać w momencie dokonywania odliczenia.
Kopię zaświadczenia, o którym mowa w ust. 5, podatnik jest obowiązany dostarczyć w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego. Wymogu takiego nie ma natomiast co do pojazdów wymienionych w pkt 5 i 6.
Taki zapis ustawy świadczy o tym, że to nie podatnik samodzielnie dokonuje (w drodze oględzin) oceny warunków technicznych nabywanego przez siebie samochodu lecz ma to uczynić specjalista w tym zakresie, jakim jest zgodnie z w/w ustawą okręgowa stacja diagnostyczna, i to w drodze dodatkowego badania. Nabywając samochód bez zaświadczenia, o którym mowa w art. 86 ust. 5 ustawy podatnik może jedynie przypuszczać, że samochód takie warunki spełni.
Żeby to jednak stwierdzić powinien dysponować stosownym zaświadczeniem.
Zaświadczenia o spełnieniu wymaganych warunków podatnik otrzymał w niewielkim odstępie czasowym od daty nabycia samochodów, tj. w następnym miesiącu (listopad) lecz przed złożeniem deklaracji podatkowej za miesiąc poprzedni (październik).
Był więc uprawniony do odliczenia całego podatku za ten okres rozliczeniowy, w którym otrzymał faktury (październik 2005), gdyż w tym okresie samochody spełniały wymogi jakie stawia art. 86 ust. 5 ustawy, co zostało potwierdzone stosownymi zaświadczeniami.

2. Co do prawa odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących zakup paliwa do samochodu o masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 T, to zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług ? obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

Z powyższego należy wnosić że ustawodawca wiąże prawo do odliczenia podatku VAT przy zakupie paliwa do pojazdów samochodowych z ich klasyfikacją zawartą w art. 86 ust. 4 w związku z art. 86 ust. 3 ustawy.
Analizując przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku VAT o podatek zawarty w fakturach zakupu paliwa za okres, w którym pojazd spełnia warunki postawione w art. 86 ust. 5 ustawy tj. na podstawie stosownego zaświadczenia. Zaświadczenia takie podatnik uzyskał w dniach 03.11.05 i 07.11.05 tj. przed dniem złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc październik toteż podatnik spełnił wymagania nałożone przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.
Wobec powyższego orzeczono jak na wstępie.

Powyższa interpretacja:
-dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
-nie wiąże podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu w terenie 7 dni od daty otrzymania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika