Koszty wstępnego badania lekarskiego pracownika

Pytanie:

Przy przyjęciu do pracy należy wysłać pracownika za badania lekarskie. Kto płaci za takie badania, pracodawca czy pracownik?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Obowiązek skierowania pracownika na wstępne badania lekarskie wynika z przepisu art. 229 § 1 pkt 1 kodeksu pracy. W tym samym artykule, w § 6, czytamy, iż badania te są przeprowadzane koszt pracodawcy. Zatem ciężar finansowy w tym przypadku ponosi w całości pracodawca. Należy pamiętać, że pracownik powinien także otrzymać należności na pokrycie kosztów przejazdu, jeśli badania te odbywają się w innej miejscowości.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 8.12.2004

    Obowiązek przeprowadzenia badań lekarskich pracowników

    Zdrowie pracowników jest dobrem nadrzędnym w całym prawie pracy. Dlatego też rozpoczęcie pracy poprzedza obowiązkowe badanie lekarskie. W trakcie trwania stosunku pracy badania te powinny być (...)

  • 5.9.2018

    Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

    Urlopy okolicznościowe są to zwolnienia z pracy udzielane przez pracodawcę ze względu na szczególne okoliczności, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej wykonywanie. (...)

  • 12.11.2012

    Urlop wychowawczy - zasady przyznawania

    Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wysokości od 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, (...)

  • 9.11.2011

    Koszty szkolenia pracowników

    Coraz częściej pracodawcy starają się o podniesienie kwalifikacji swoich podwładnych poprzez finansowanie kształcenia, zwłaszcza w przypadku młodocianego pracownika. W końcu największym aktywem (...)

  • 24.9.2017

    Zasiłek chorobowy - Kto może dostać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego?

    Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni (...)