Czy od 2007 r. Spółka będąca zakładem pracy chronionej może w całości korzystając ze zwolnienia (...)

Czy od 2007 r. Spółka będąca zakładem pracy chronionej może w całości korzystając ze zwolnienia z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych, a jego równowartością zasilić fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych ?

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 15.03.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, stwierdza, iż stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Spółka zajmuje się m.in. handlem samochodami używanymi, tzn. skupem samochodów od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej na podstawie umowy kupna-sprzedaży lub od firm prowadzących działalność gospodarczą na podstawie faktur VAT. Od umowy kupna-sprzedaży naliczany jest podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%.

Porady prawne

Firma jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz posiada status zakładu pracy chronionej. Zgodnie z przepisem art. 31 ust. 1 pkt 1b i ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.), prowadzący zakład pracy chronionej w stosunku do tego zakładu jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli czynność przez niego dokonana pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu, natomiast środki uzyskane z tytułu zwolnień firma przekazuje na PFRON 10% i ZFRON 90%. Jednocześnie od 2007 r. ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych jednoznacznie określa na kim ciąży obowiązek podatkowy - w przypadku umów sprzedaży obowiązek ten spoczywa na kupującym.

W związku z powyższym Spółka pyta czy od 2007 r. może w całości korzystać ze zwolnienia z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych, a jego równowartością zasilić w/w fundusze ?

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Podatnika Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

W myśl przepisu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450) nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż skup samochodów używanych od firm prowadzących działalność gospodarczą dokonywany na podstawie faktury VAT, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ jedna ze stron tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Natomiast w przypadku skupu pojazdów od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej dokonywanego na podstawie umowy kupna-sprzedaży, zastosowanie znajdzie zwolnienie przewidziane w ustawie z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.). I tak zgodnie z art. 31 ust. 1 pkt 1 lit. b tej ustawy prowadzący zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej w stosunku do tego zakładu jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych ? jeżeli czynność przez niego dokonana pozostaje

w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu. Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym skup samochodów prowadzony przez Spółkę pozostaje w związku z prowadzoną przez nią działalnością, dlatego też korzysta z w/w zwolnienia. W myśl art. 31 ust. 4 przytoczonej powyżej ustawy, prowadzący zakład pracy chronionej przekazuje środki uzyskane z tytułu zwolnień z podatku od czynności cywilnoprawnych na Fundusz ? w wysokości 10% i zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych ? w wysokości 90%.

W związku z powyższym, stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika