Czy wykazana w PIT-36L nadpłata podatku winna być zwrócona na rachunek bankowy wskazany w części (...)

Czy wykazana w PIT-36L nadpłata podatku winna być zwrócona na rachunek bankowy wskazany w części C..5. druku NIP-1, czy w inny sposób?

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w miesiącu marcu 2006 r. złozyła Pani zeznanie o wysokości osiągnietego dochodu za 2005 r. PIT-36L. W zeznaniu tym wykazała Pani nadpłatę w wysokości 2.937,50 zł. Jednocześnie z treści wniosku wynika, że na druku rejestracyjnym NIP-1 w części C.5. zgłosiła Pani fakt posiadania rachunku bankowego, związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie wyraziła Pani pogląd, iż zwrot powinien być przekazany na rachunek bankowy wykazany w części C.5. druku NIP-1.Przedstawiając własne stanowisko przedstawiła Pani treść art. 77 b § 1 ust. 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym w przypadku podatników obowiązanych do posiadania rachunku bankowego, zwrot nadpłaty następuje na wskazany rachunek bankowy. Ponadto wniosła Pani, iż w stosunku do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą obowiązek posiadania rachunku bankowego przewidują różne przepisy m.in. art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej oraz przepis art. 61 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej. Pani zdaniem wyrażonym we wniosku, żaden przepis nie zobowiązuje Pani do posiadania rachunku bankowego nie związanego z działalnością gospodarczą. Pani zdaniem art. 77 § 1 ust. 1 jasno stanowi, że nadpłata winna być zwrócona na rachunek, do którego posiadania jest podatnik zobowiązany i że przepisy ustawy nie dają w tym zakresie prawa wyboru ani podatnikowi, ani Urzędowi Skarbowemu.W złożonym wniosku wyraża Pani pogląd, iż w Pani wypadku zwrot winien nastapić na rachunek bankowy wykazany w części C.5. zgłoszenia NIP-1 oraz, że nadpłata ta nie powinna być zwrócona ani za pośrednictwem poczty, ani gotówką w kasie Urzędu.

Porady prawne

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny tutejszy organ podatkowy wyjaśnia co następuje: Stosownie do treści z art.77b §1 ustawy z dnia 29.08.1997r (Dz.U.Nr 8 poz.60 z 2005r. ze zm) zwrot nadpłaty następuje:1/ na wskazany rachunek bankowy podatnika , płatnika lub inkasenta obowiązanego do posiadania rachunku bankowego;2/ w gotówce , jeżeli podatnik , płatnik lub inkasent nie są obowiązani do posiadania rachunku bankowego , chyba że zażądają zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy.Jak stanowi treść przepisu zawartego w art.77b §3 nadpłata , której wysokość nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym , podlega zwrotowi wyłącznie w kasie.Z kolei zgodnie z art.61§1 w/w ustawy zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu.Organ podatkowy nie ma swobody wyboru formy zwrotu nadpłaty , gdyż podmiotowi (podatnikowi, płatnikowi lun inkasentowi), który prowadząc działalność gospodarczą obowiązany jest do do posiadania rachunku bankowego-zwraca nadpłatę na wskazany rachunek bankowy , a wszystkim pozostałym podmiotom nadpłatę zwraca w gotówce chyba , że taki podmiot zażąda zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy.Zatem w przedstawionym stanie faktycznym oraz w świetle cytowanych powyżej przepisów prawa podatkowego, tutejszy organ podatkowy podziela przedstawione przez Panią we wniosku stanowisko, że nadpłata wkazana w zeznaniu PIT-36L winna być zwrócona na rachunek bankowy wskazany w części C..5. 'rachunki bankowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą' druku zgłoszenia identyfikacyjnego/aktualizacyjnego/osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie działalność gospoadrczą NIP-1. Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika